Omagiu unui iubitor de sport

REŞIŢA – Sala Sporturilor din Moroasa a găzduit timp de patru zile ediţia a VIII-a a Cupei 3X3 la futsal, turneu în cadrul căruia s-a desfăşurat şi prima ediţie a Memorialului „Viorel Racoceanu“.

La acest turneu s-au înscris zece echipe: Timex, Casa Trans, Alesia, Franke, CET Energoterm, Flora, Silvanus, Nigeria, Nera Bozovici, Kuhnerth, echipe care nu s-au aflat la prima participare la această tradiţională deja competiţie. După faza grupelor, au urmat „sferturile“ în care s-au înregistrat rezultatele: Alesia – Kuhnerth 12-8; Franke – Silvanus: 2-5; Nigeria – Casa Trans 5-1; Timex – Flora 3-1. În semifinale, echipele care au luptat pentru a accede în cele două finale au fost: Alesia – Nigeria 2-5 şi Silvanus Timex 11-4.

Premii speciale

Ultima zi a memorialului, sâmbătă, 23 decembrie 2006, a fost şi cea mai aşteptată. În finala mică şi finala mare s-au întâlnit echipe la care au evoluat jucători consacraţi, unii chiar şi peste hotare, cum a fost cazul lui Cristi Arbănaş, fost jucător al Gloriei Reşiţa care în prezent evoluează la Sheriff Tiraspol. În finala mică, pentru poziţiile III-IV, s-au întâlnit Alesia şi Timex, pe poziţia a III-a a clasamentului urcând Alesia, care s-a impus cu scorul de 9-6.

În finala mare s-au întâlnit Nigeria şi Silvanus Reşiţa, prima ediţie a Memorialului „Viorel Racoceanu“ fiind adjudecată de Silvanus Reşiţa, care s-a impus cu scorul de 5-3. Organizatorii au oferit la final şi câteva premii speciale, premii acordate şi cu sprijinul sponsorilor competiţiei printre care amintim: Consiliul Judeţean Caraş-Severin, Primăria Reşiţa, Firma 3X3, Direcţia Judeţeană de Sport Caraş-Severin, SC Triumf Trust, Medical Prest, Cabinet Dr. Brizu Ioan, SC Drumuri şi Poduri. Cel mai tânăr jucător a fost desemnat Andrei Vaştag (Alesia); cel mai bun portar Sile Giurcanu (Silvanus Reşiţa); cel mai tehnic jucător a fost Robert Lupu (Nigeria); iar golgeter a fost desemnat Florea Tudor (Alesia).
Arbitrajul a fost asigurat de Gheorghe Balaj, Adrian Enăşescu şi Adrian Baghiu.