Omul care aduce trei puncte

7Comentarii
Andor a arătat că şi FC Bihor are jucători de perspectivă
FC Bihor a suferit cu Jiul, dar Cristi Andor a intrat în minutul 68 şi a marcat golurile victoriei, scor 2-1. Imagini de la meci  Video Video

FC Bihor rămâne în continuare o echipă cu două feţe. În prima repriză a arătat ca o echipă dezarticulată, venită parcă de la o chermeză de 1 mai şi a permis Jiului să facă jocul. Logic a apărut şi golul pe o nouă gafă individuală. De data aceasta omul cu cadoul a fost Şomodean. După ce joi l-a băgat în spital pe antrenorul principal Vig, căruia i-a aplicat involuntar o lovitură în zona gâtului la exersarea fazelor fixe, „Şomo” a dat o pasă în picioarele lui Afrem. Minerul a scăpat singur, a şutat, Szasz a respins miraculos, însă pe faza a doua, fără să fie combătut de vreun orădean, Ilin a înscris de la 15 metri. Era 0-1 în minutul 26 şi nori negrii începeau să se adune pe stadion. Până la fluierul reprizei, Jiul a controlat jocul, iar FC Bihor nu a reuşit să lege nici o acţiune mai periculoasă, lucru normal când mizezi în faţa unei echipe masive pe mingi aruncate pe vârfuri. Cum orădenii au pus mingea jos problemele au apărut în defensiva Jiului. După o succesiune de pase, Opriceană a reluat imprecis din 7 metri (50).

Mutare decisivă

A urmat lovitura liberă bătută periculos de Radu (52), după care oaspeţii au irosit două situaţii importante. Pe un contaatac 4 contra 2, Ilin a şutat de la 10 metri pe lângă colţul lung (65), iar trei minute mai târziu Apetrei a trimis din apropiere pe lângă. Minutul 68 a fost cel de maximă inspiraţie pentru staff-ul tehnic orădean. Mijlocaşul de 19 ani Cristi Andor a fost trimis pe teren, iar balanţa s-a înclinat decisiv. Talentatul fotbalist orădean a fost omul nimerit la locul potrivit şi a punctat de două ori. Prima dată în minutul 74, mingea a circulat pe traseul Radu-Lucas-Andor, iar ultimul l-a executat pe Hotoboc cu un şut plasat de la 10 metri (1-1). La nouă minute distanţă, Opriceană l-a servit în careu şi Andor a fentat apoi a scuturat plasa, spre uşurarea celor 2.000 de bihoreni prezenţi în tribună (2-1). Andor şi-a etalat şi calităţile de pasator, însă Lucas nu a reuşit să trimită în poartă din patru metri (83). . „Jos pălăria în faţa lui Andor. Mă bucur că acest copil îşi revine. I-am spus să aibă răbdare că va veni şi vremea lui”, l-a lăudat la final antrenorul secund Mircea Fodor.

FC Bihor – Jiul Petroşani 2-1 (0-1)

Stadion Iuliu Bodola. Teren bun. Spectatori: 2.000

Au marcat: Cr. Andor ’74 şi 83 / Ilin ’26

FC Bihor: Szasz – Fl. Ţârcă, Muscă, Şomodean, Floruţ – Opriceană, Baiano, Tomaz, Ayza (’56 Lucas) – R. Radu (’75 A. Achim), Lukacs (’68 Cr. Andor). Antrenor: Vig Zoltan

Jiul: Hotoboc – Răduţoiu, Pintilii, V. Stancu, Vădrariu – Ilin (’88 M. Ilie), C. Drăghici, M. Gheorghe, Antohi (’56 Cruceru) – Apetrei, Afrem (’88 Ir. Dumitru). Antrenor: Daniel Timofte

Remarcaţii meciului: Cr. Andor, Baiano / C. Drăghici, Ilin

Cartonaşe galbene: Şomodean ’16, Opriceană ’37 / M. Gheorghe ’49

Arbitri: Claudiu Ştefănuţi (Bistriţa) – Florin Hanca (Aiud), Cătălin Haramuz (Reşiţa). Observator FRF: Valer Nichimiş (Alba Iulia)