Opţiune serioasă pentru accederea în finală

De Gavril Nutiu
CSM Digi a câştigat primele două meciuri ale semifinalei cu Corona Sportul Studenţesc.

După victoria clară din prima întâlnire, scor 11-5, vicecampioana CSM Digi şi-a adjudecat şi cea de-a doua partidă, după o dispută mai echilibrată, scor 10-9 (4-3, 1-3, 4-1, 1-2).

Corona Sportul Studenţesc a oferit o replică mult mai consistentă, iar meciul a fost plin de neprevăzut, cu numeroase răsturnări de situaţie. Orădenii au condus după primul sfert, dar oaspeţii s-au aflat în avantaj la pauză, scor 5-6. A urmat un sfert trei foarte bun al echipei noastre, care a marcat de patru ori, prin I. Szabó, Koopman, R. Georgescu şi R. Szabó. CSM Digi conducea cu 9-7 şi părea că s-a desprins decisiv înaintea ultimului sfert. V. Georgescu, golgeterul oaspeţilor, a marcat pentru 9-8, Koopman a ratat un penalty, iar Oanţă a egalat, scor 9-9. Au urmat câteva faze pline de suspans, în care ambele echipe au trecut pe lângă gol. Acelaşi Koopman, care a fost cel mai bun jucător al echipei noastre în cele două meciuri, a înscris golul victoriei, scor 10-9.

Marcatorii partidei au fost: Koopman 4, I. Szabó 3, R Georgescu 2, R. Szabó 1, respectiv Jerkovic 3, V. Georgescu 2, Ivovic 1, A. Creţu 1, Oanţă 1, Jajcinovic 1.

CSM Digi conduce astfel cu 2-0 în semifinala cu Corona Sportul Studenţesc. Orădenilor le mai trebuie o singură victorie pentru calificarea în finala ediţiei. Următorul sau următoarele două partide se vor disputa la Braşov, iar dacă va fi nevoie de al cincilea meci, acesta va avea loc la Oradea.

Vicecampioana CSM Digi a făcut un prim pas spre calificarea în finala Superligii Naţionale de polo, după victoria categorică obţinută în bazinul propriu, în meciul întâi al semifinalei cu Corona Sportul Studenţesc, scor 11-5 (2-0, 3-1, 4-1, 2-3). Echipa noastră a avut o prestaţie foarte bună, dep...