Orădencele s-au prăbuşit în ultimul sfert

ORADEA – Baschetbalistele orădene s-au întâlnit pentru a doua oară în acest sezon cu BC ICIM Arad, după partida din primul tur al Cupei, disputată tot la Oradea. Arădencele au câştigat atunci cu 80-67, dar meciul de sâmbătă n-a semănat deloc cu cel din Cupă.

Dornice să realizeze o surpriză, gazdele au început „tare” partida, realizând un prim sfert „de vis”. Orădencele s-au detaşat pe tabela de marcaj, impulsionate de omniprezenta Monica Nicolaescu, aceasta fiind de fapt MVP-ul meciului. CSM Universitatea conducea după primul sfert cu 21-8. Cel de-al doilea sfert a debutat cu acelaşi aspect al jocului. Orădencele au avut la un moment dat un avantaj de 20 de puncte, scor 30-10 (’14), echipa campioană en titre nereuşind să înscrie decât zece puncte timp de 15 minute, spre disperarea antrenorului Budurean. Treptat, oaspetele au reuşit însă să echilibreze partida, intrând la pauză cu un handicap mult micşorat, de numai cinci puncte, scor 33-28.
Al treilea sfert a consemnat eforturile echipei gazdă, care a luptat cu ardoare pentru a se menţine la cârma partidei. Orădencele au reuşit să termine sfertul cu un avantaj minim, scor 47-46. În cel de-al patrulea sfert, gazdele s-au prăbuşit literalmente, nereuşind să mai facă faţă jocului arădencelor. Cele trei jucătoare de culoare, Hindsman, Hurdle şi, mai ales, Moore, au făcut legea pe teren în ultimul sfert, izbutind să întoarcă soarta unui meci care părea la un moment dat pierdut. Experienţa şi valoarea superioară a celor de la BC ICIM a fost determinantă în cele din urmă, ele obţinând victoria cu scorul de 69-52.