Oradeni medaliati la CE de taekwon-do

Berei Nikolett (Royal Kwon), Noaghi Evelyn (West Team), Molcsan Tamas (King Do) si Andreea Ganea (King Do)
Patru sportivi oradeni au participat in perioada 19-22 aprilie la Campionatul European de Taekwon-do ITF, ajus la ediţia a XXVII-a.

Competiţia a avut loc în Slovenia, iar în concurs s-au aflat sportivi din 21 de ţări. Noaghi Evelin (CS West Team) s-a clasat pe locul 3 la spargeri de forţă individual şi pe locul 5 la luptă -58 kg. Andreea Ganea (CS King Do) a fost a cincea la luptă -63 kg.

Orădenii şi-au adus aportul şi în probele de echipă. Astfel, Molcsan Tamas (King Do) a devenit campion european cu echipa României în proba de tehnici speciale şi s-a mai clasat pe locul trei la spargeri de forţă. Echipa de spargeri de forţă feminin, printre care s-au numărat Andreea Ganea şi Noaghi Evelin au luat bronzul. În clasamentul general, România a ocupat locul 5.