Orădenii au câştigat derby-ul

ORADEA – CSM Oradea a reuşit în fine să câştige un meci din cele patru disputate în actualul sezon cu principala contracandidată la promovare, HC Odorhei. Handbaliştii de la CSM Oradea au învins lidera seriei, HC Odorhei, cu scorul de 27-25.

Primele trei au fost adjudecate de cei din Odorhei. Elevii antrenorului Adrian Rus şi-au dorit cu ardoare revanşa, vrând să demonstreze că nu sunt cu nimic mai prejos decât lidera seriei. CSM Oradea s-a apropiat acum la două puncte de HC Odorhei, dar este puţin probabil ca lidera să mai poată fi devansată în cele şase etape rămase de jucat. Pentru a pierde locul I, cei din Odorhei ar trebui să mai cedeze încă trei puncte, deoarece la egalitate de puncte, departajarea se face pe baza meciurilor directe.

Detaşare în prima repriză

Partida de sâmbătă a fost la discreţia orădenilor, care au deţinut în permanenţă iniţiativa pe tabela de marcaj. Gazdele au deschis scorul, dar primele minute au fost destul de echilibrate. CSM Oradea a condus la diferenţe minime, scoruri 3-2, 4-3, 5-5.

Orădenii au înscris apoi patru goluri consecutive, după care oaspeţii n-au mai reuşit să egaleze scorul. Diferenţa de trei-patru goluri s-a păstrat, prima repriză încheindu-se cu scorul de 15-12. Repriza secundă a început cu acelaşi aspect al jocului, cu CSM Oradea la timona partidei, scoruri 16-13 (’33), 17-14 (’34).

Gazdele s-au distanţat apoi la cinci goluri, scor 20-15 (’39), aceasta fiind de altfel cea mai mare diferenţă înregistrată pe tabela de marcaj. Orădenii n-au profitat însă de momentul favorabil şi oaspeţii au redus din diferenţă, scoruri 20-17 (’40), 22-19 (’44), 25-22 (’50).

Ceva emoţii în final

Mai mult, HC Odorhei s-a apropiat periculos la două goluri în ultimele zece minute ale meciului, scoruri 25-23 (’52), 25-23 (’52), 26-24 (’55). Au fost câteva momente de cumpănă, rezolvate din fericire de orădeni, prin portarul Borodi, care a apărat o minge grea, după care Munea a marcat decisiv pentru 27-24, în minutul 59. Munea a fost de altfel cel mai bun om de pe teren, înscriind numeroase goluri în momente importante pentru echipa sa.

În ultimul minut, Mateaş ratează singur pe semicerc, iar oaspeţii reduc din diferenţă. Rezultatul final, 27-25, consemnează victoria clară a orădenilor, care au jucat atât cât a trebuit. HC Odorhei n-a lăsat o impresie prea puternică, fiind greu de crezut că ar putea rezista în actuala formulă de echipă în prima divizie.

Sala Sporturilor „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 400
CSM Oradea – HC Odorheiul Secuiesc 27-25 (15-12)
CSM Oradea: Borodi, Leu – portari; Munea 7, Câtu 7 (5 din 7 m), Liberţ 4, Simeria 4, Alexandru 3, Mateaş 1, Albu 1, Nedelcu, Steriu, Oşvat, Telehuz, Halmágyi. Antrenor: Adrian Rus
HC Odorhei: Szabó Levente, Szabó András – portari; Birtalan 7 (5 din 7 m), Mihalcea 6, David 4, Pallo 3, Marian 3, Jeller 1, Talos 1, Solyom, Gál, Muntean, Solcanu, Bădău. Antrenor: Kocs Levente
Arbitri: Laurenţiu Pop, Viorel Mocany (Hunedoara)
Lovituri de la 7 m: 5-5. Transformate: 5-5
Eliminări de 2′: 6-7