Oradenii au dominat Festivalul de dans "Dansul pentru toti"

4Comentarii
Oradenii au dominat Festivalul de dans "Dansul pentru toti"
După doua zile de competitii (26-27 noiembrie 2010) şi peste 70 de perechi care s-au „bătut” în ringul de dans pentru un loc din finala, prima ediţie a Festivalului de Dans de Societate „DANSUL PENTRU TOTI” organizat la Oradea s-a încheiat cu un real succes.

Sala de conferinte a Fundatiei „Mecena”, locul de desfăşurare Festivalului, s-a dovedit a fi un spaţiu excelent pentru o asemenea competiţie.

Vineri la orele 17.00 s-a dat startul festivalului cu parada concurentilor dupa care perechile de dansatori amatori (nelegitimati la Federatia Romana de Dans Sportiv), grupate in sapte categorii de varsta si dansuri, au pasit pe ringul de dans in etapele preliminare de calificare pentru finalele de a doua zi. In jurul orelor 22.00, la Casa Tineretului Oradea, in cadrul Serii de Dans a avut loc petrecerea festivalului unde intr-o ambiata placuta peste 150 de participanti s-au distrat si au dansat pe ritmurile muzicii anilor ’70-’90 .

Sambata incepand cu orele 11.00, sub aceleasi priviri agere ale membrilor juriului format din Eniko Fandly, Tudor Chiruc, Virgil Vanca si Cornel Ogrean, s-au desfasurat finalele competitiei. Publicul prezent in sala, destul de numeros, a apreciat şi a rasplatit cu aplauze evoluţia concurenţilor, urmărind măiestria si interpretarea artistică, disciplina si rigoarea. La finalul competitiei acesta a fost inca o data rasplatit printr-o prezentare a unui calup de dansuri latino-americane oferit de catre formatia „mica” de dans de societate „Favorite Dance” condusa de catre instructorii-antrenori Edith si Andrade Ursu.

Revelaţia acestui festival a fost formaţia „mare” de dans de societate “Favorite Dance” a Casei Tineretului Oradea, care la orele 16.00, in deschiderea Galei de Premiere, pe melodia Maestrului moldovean Eugen Doga – My sweet and tender beast, a prezentat un superb vals vienez in sase perechi care a ridicat publicul in picioare si caruia i-a smuls ropote de aplauze. In continuare au fost recompensati cu medalii si diplome finalistii de la toate cluburile si scolile de dans de societete participante: Resita si Oravita – Scoala de dans „PASI IN DOI”, instructor Remus Gaman; Timisoara – Clubul de dans „JUST DANCE” instructor Benjamin Pospisil si Oradea – “FEELING DANCE” coregraf Cristian Jurcut, ”ALL FOR DANCE” instructor Radu Gavris , FORUMUL GERMAN instructoare Annamaria Szilagyi si “FAVORITE DANCE” Casa Tineretului Oradea instructori-antrenori Edith si Andrade Ursu.

FINALA – BALROOM COPII I (7-10ANI)

Locul 1: Dumitrascu Bogdan / Potoceanu Larisa Pasi in Doi Oravita

Locul 2: Nicoriciu Bogdan / Chisereu Casiana Pasi in Doi Oravita

Locul 3: Tipisca Adrian – Stoia Larisa Favorite Dance Oradea

Locul 4: Ivancov Andrei – Pintea Ariana Favorite Dance Oradea

Locul 5: Kassai Tamas / Eler Isabella Feeling Dance Oradea

Locul 6: Bot Alexandru / Tintar Coralia Feeling Dance Oradea

FINALA – BALLROOM COPII II (11-15ani)

Locul 1: Mocan Ciprian – Borceanu Beatrice Pasi in Doi Oravita

Locul 2: Tipisca Adrian – Ursu Vanesa Favorite Dance Oradea

Locul 3: Flonta Laurentiu – Suciu Andrada Favorite Dance Oradea

Locul 4: Somolan Darius – Orban Denisa Favorite Dance Oradea

Locul 5: Stefanescu Mihai – Moldovan Rebeca Feeling Dance Oradea

Locul 6: Craciun Angel Adrian-Furau Andrada Feeling Dance Oradea

Locul 7: Puscas Marian Nicolae-Uscai Natalia Florina Feeling Dance Oradea

FINALA – BALLROOM TINERET (peste 16ani)

Locul 1: Misa Alexandru-Florin – Diaconita Alina Pasi in Doi Resita

Locul 2: Iacob Marius – Nistor Tanita All For Dance Oradea

Locul 3: Bercean Lucian Marian – Rogojan Anita Krisztna Casa tineretului Oradea

Locul 4: Petri Istvan – Pop Silvia All For Dance Oradea

Locul 5: Silaghi Sergiu – Zbirce Cristina Favorite Dance Oradea

Locul 6: Stuhlmuller Andreas – Caramangiu Monica Just Dance Timisoara

FINALA – LATINO COPII (7-15ani)

Locul 1: Tipisca Adrian – Bocor Maria Ioana Favorite Dance Oradea

Locul 2: Puscau Sebastian – Popa Rafaela Feeling Dance Oradea

Locul 3: Ivancov Andrei – Stoia Larisa Favorite Dance Oradea

Locul 4: Flonta Laurentiu – Suciu Andrada Favorite Dance Oradea

Locul 5: Somolan Darius – Orban Denisa Favorite Dance Oradea

FINALA – LATINO TINERET (peste 16ani)

Locul 1: Soldea Carol – Lascu Raluca Feeling Dance Oradea

Locul 2: Pop Ciprian – Crisan Oana Feeling Dance Oradea

Locul 3: Sipos Gug Sebastian – Bagosi Eva Feeling Dance Oradea

Locul 4: Silaghi Sergiu – Zbirce Cristina Favorite Dance Oradea

Locul 5: Pop Anamaria – Junc Andrei Feeling Dance Oradea

Locul 6: Pali Sebastian – Mako Edina Favorite Dance Oradea

FINALA – DISCOFOX COPII (7-15ani)

Locul 1: Ivancov Andrei – Pintea Ariana Favorite Dance Oradea

Locul 2: Tipisca Adrian – Stoia Larisa Favorite Dance Oradea

Locul 3: Flonta Laurentiu – Bocor Maria Ioana Favorite Dance Oradea

Locul 4: Lipovan Cristian – Varga Monica Feeling Dance Oradea

Locul 5: Bot Alxandru – Tintar Coralia Feeling Dance Oradea

Locul 6: Kassai Tamas – Eler Isabella Feeling Dance Oradea

FINALA – DISCOFOX TINERET (peste 16ani)

Locul 1: Bercean Lucian Marian – Rogojan Anita Krisztina Casa Tineretului Oradea

Locul 2: Stuhlmuller Andreas – Caramangiu Monica Just Dance Timisoara

Locul 3: Sipos Gug Sebastian –Bagosi Eva Feeling Dance Oradea

Locul 4: Pali Sebastian – Mako Edina Favorite Dance Oradea

La finalul decernarii premiilor membrii juriului au fost invitati la o demonstratie de dans pe ritmul unui vals lent.

Daca in finalele de tineret s-au afirmat perechi de dansatori de la „Feeling Dance” Oradea, „Pasi in doi” Resita, „All for Dance” Oradea sau „Just Dance” Timisoara, la categoriile de copii „Favorite Dance” Oradea a dominat detasat obtinand nu mai putin de doua locuri I, doua locuri II, patru locuri III, trei locuri IV si un loc V. Si chiar daca a muncit „pe rupte” pentru un asemenea palmares, la care se mai adauga doua locuri IV, un loc V si un loc VI de la categoriile de tineret, „Favorite Dance” de la Casa Tineretului Oradea nu va rezista in pauza decat o saptamana, urmand ca din data de 06.12.2010 sa inceapa o noua serie de Cursuri de Dans de Societate pentru copii si tineret (www.casatineretului.ro).

Organizatorii Festivalului de Dans de SocietateDANSUL PENTRU TOTI” au fost: Fundatia Romana pentru Tineret Bihor, Fundatia „Mecena” si formatia de dans de societate „Favorite Dance” a Casei Tineretului Oradea, care pe aceasta cale aduc inca o data multumiri sponsorilor SC Zaharul Oradea SA si SC Fatcom Impex SRL pentru sprijinul acordat.

Organizatorii festivalului reprezentati de catre Gabi Chevari, Edith Ursu si Andrade Ursu au speranta ca la a doua editie a festivalului din 2011 sa participle cat mai multe cluburi de dans de societate atat din tara cat si din strainatate.

“Dansul pentru toti”, incepand de vineri, la Oradea



4Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici !

versiunea HTML a comentariilor