Orădenii au surclasat Rapidul

În conformitate cu „calculele hârtiei”, CSM Oradea a surclasat echipa Rapid, într-un meci contând pentru etapa a IX-a a Diviziei A de baschet masculin. Baschetbalistii oradeni s-au impus într-o maniera categorica, facând din nou spectacol în prima partida a cuplajului sportiv care a avut loc sâmbata la Sala Sporturilor „Antonio Alexe”.

CSM Oradea a realizat astfel cea de-a sasea victorie consecutiva din actuala editie, dupa succesele cu Dinamo, BCM Târgu Mures, Elba Timisoara, CSM Iasi si Gaz Metan Medias.

Au facut spectacol

Conform obiceiului, gazdele s-au„ încalzit” ceva mai greu în prima repriza, care a fost cât de cât echilibrata. Oradenii au condus cu 5-0, dar rapidistii au egalat, scor 10-10 (‘6), trecând chiar în avantaj, scor 10-13 (‘7). A fost însa doar un simplu „foc de paie”, pentru ca gazdele au revenit imediat la conducerea ostilitatilor, terminând repriza în avantaj, scor 19-16. CS Municipal s-a dezlantuit în cel de-al doilea „sfert”, în care le-au oferit suporterilor nenumarate faze de baschet autentic. Bilbija a realizat un prim slam-dunk în minutul 12, scor 26-21, repetând apoi aceeasi executie patru minute mai târziu, la scorul de 34-23.

Superioritate neta

Avantajul gazdelor a capatat proportii, atingând douazeci de puncte la finele reprizei secunde, scor 49-29. Rapidistii au fost depasiti la toate capitolele, replicând doar prin aruncari de puncte sau prin executiile de efect ale americanului Waine Clark.

În ultimele doua reprize, antrenorul oradean Kósa Zoltán a retras de pe teren „piesele grele” ale echipei sale (Veres, Maric, Bilbija si Djordjic), introducând juniori sau rezerve. Cu toate acestea, tot oradenii s-au aflat la cârma partidei, avantajul lor crescând si mai mult. Rezultatul final, 95-56, scuteste de prea multe comentarii, consfintind superioritatea neta a gazdelor.

CASETA TEHNICA

Sala Sporturilor „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 1.400
CSM Oradea – Rapid 95-56 (19-16, 30-13, 21-11, 25-16)
CSM Oradea: Maric 16 (2×3), Nicoara 13, Veres 4, Bilbija 10, Mandache 4, Betea 8, Viciu 4, Iov 3 (1), Lázár 8, Djordjic 25 (1). Antrenor: Kósa Zoltán

Rapid: Beatu 11 (1), M. Bulancea, Serban 3 (1), Clark 17, Racolta 2, Sapera 12 (2), Balaceanu 6 (2), Barau 4, Crisan, Eftimie, Vlaicu, Lificiu 1. Antrenor: Victor Bulancea

Arbitri: Ioan Moraru – Bertalan István (ambii Cluj-Napoca), Razvan Puf (Arad). Comisar FRB: Radu Vaida (Oradea)
MVP-ul partidei: Veres Attila (CSM Oradea)
Betea (CSM Oradea) a fost descalificat în minutul 38 pentru cinci greseli personale.