Orădenii, fără Energie

ORADEA -  Echipa antrenată de Veres Attila a fost învinsă clar de Energia Rovinari, o echipă nou promovată în Divizia A de baschet masculin. Cu cinci americani, un sârb şi ex-orădeanul Rareş Apostol în lot, oaspeţii s-au distanţat rapid pe tabela de marcaj.

După două sferturi aflate la discreţia gorjenilor, 16-24 şi 5-17, Energia conducea cu 20 de puncte la oauză, scor 21-41. La fel au stat lucrurile şi în mitanul secund, chiar dacă antrenorul Energiei, americanul Theo Evans, a rulat întregul lot avut la dispoziţie. Gorjenii au câştigat şi ultimele două sferturi cu 28-23 şi 27-13, adjudecându-şi victoria la un scor concludent, 96-57. Hora, cu 14 puncte şi Torok, cu 12, au fost principalii marcatori ai orădenilor.

CSM Oradea – Energia Rovinari 57 – 96 (16-24 5-17 23-28 13-27)

CSM: Stretea 2, Horga 2, Szijarto 8, Torok 12, Demjen, Botoş, Pascu 11, Hidi 4, Vesa, Lazar 4, S.Pop, Hora 14. Antrenor: Veres Attila

Energia: Green 8, Troupe 10, Darby 15, Jackson 4, Apostol 11, Amarghioalei 8, Golubovic 4, Pacioga, B.Popescu 11, Dănilă, Trip 20, Gliga 5.Antrenor: Theo Evans

Arbitrii: Alin Faur, Marius Epure, Cosmin Prişcă.