Orădenii mai au un punct avans

3Comentarii
Bucureşti – Poloiştii orădeni se menţin pe primul loc în clasamentul Superligii Naţionale după cel de-al treilea turneu final, disputat la Bazinul Dinamo din Capitală. CSM Leonardo a avut parte de o atmosferă ostilă, atât din partea publicului, cât şi a oficialilor şi arbitrajului.

Orădenii au obţinut doar o victorie, cu Rapidul, scor 12-7, înregistrând două înfrângeri, cu Steaua, scor 7-10, şi cu Dinamo, scor 6-7.
Debut cu stângul
CSM Leonardo a început turneul cu un eşec în faţa Stelei, care a reuşit să obţină prima victorie în faţa orădenilor în actualul campionat. Steliştii au început mai bine jocul, conducând după primul sfert, scor 3-1.

Orădenii au izbutit să egaleze în al doilea sfert, prin Baidoc, scor 4-4, dar gazdele au intrat la pauză în avantaj, scor 5-4. Partida a fost în continuare echilibrată, mergându-se cap la cap până la 6-6. Apoi Steaua a condus cu 8-6, după care George Georgescu a ratat desprinderea pentru bucureşteni, irosind o lovitură de la 5 m, apărată de Kuna.

CSM Leonardo s-a apropiat la 8-7 şi a forţat egalarea, dar steliştii au gestionat mai bine finalul de meci, impunându-se finalmente cu scorul de 10-7.
În cea de-a doua etapă, CSM Leonardo s-a reabilitat, obţinând o victorie clară în faţa Rapidului, scor 12-7.

Eşec dramatic cu Dinamo

Partida derby a turneului a fost cea dintre Dinamo şi CSM Leonardo, condusă de cuplul de arbitri Barabancea (Bucureşti) – Iegariu (Arad). Conform celor declarate de directorul CS Municipal, Petruţ Drăgan, arbitrajul a avut un rol decisiv în stabilirea rezultatului final, 7-6.

Meciul a fost deosebit de echilibrat. Dinamo a avut avantaj pe tot parcursul meciului, dar nu s-a putut desprinde la mai mult de unul sau două goluri. Orădenii au reuşit să egaleze spre final, scor 6-6, ultimele minute fiind dramatice.

Dinamoviştii au înscris golul victoriei prin Edi Andrei, la o fază contestată de delegaţia noastră. CSM Leonardo a avut apoi 50 de secunde pentru un gol al egalării dar, după cele relatate de oficialii clubului nostru, arbitrii nu ne-au lăsat să ne apropiem de poarta gazdelor, dictând un fault imaginar în atac comis de Mircea Mălai.

„Este păcat că soarta meciului a fost decisă de deciziile incorecte ale arbitrilor, care au fost intimidaţi în permanenţă de presiunile făcute de comandantul clubului Dinamo, Marcel Popescu”, ne-a declarat Petruţ Drăgan.
Ultimul turneu final al campionatului va avea loc la Oradea, în perioada 25-27 mai.