Otelul invinge clar Vasluiul

GALAŢI – Echipa Otelul Galati a invins, miercuri, cu scorul de 2-0 (1-0), formatia FC Vaslui, intr-un meci contand pentru etapa a XXVIII-a a Ligii I.

Golurile echipei Otelul au fost marcate de Salif Nogo, in minutul 26, aflat la prima reusita in Liga I, si de lituanianul Tadas Labukas, in minutul 58.

In minutul 26, la un corner, mingea a fost centrata la coltul scurt, de unde Emil Jula a reluat spre poarta, portarul Haisan (FC Vaslui) a respins, iar, din sase metri, jucatorul formatiei galatene, Nogo, a trimis in plasa.

Otelul a majorat scorul in minutul 58, prin Labukas, care a marcat cu un sut de la aproximativ 30 de metri, sub transversala.

Din minutul 69, FC Vaslui a evoluat cu un jucator mai putin in teren, dupa ce Serban Moraru a fost eliminat de pe teren pentru cumul de cartonase.

Otelul Galati: 82. Vatca – 11. Gado, 3. Nogo, 16. Sarghi (18. Sg.Costin ’65), 25. Semeghin – 28. Szekely, 29. Giurgiu, 10. G. Paraschiv, 15. Kim Gil Sik (8. Labukas ’46) – 19. D. Stan, 27. E. Jula (14. V. Tanase ’79). Antrenor: Petre Grigoras.

FC Vaslui: 81. Cristian Haisan – 15.Buhus, 6.Ivan, 5. Mardare – 24. Apostol, 8.Zmeu (20. Ljubinkovici ’46), 16. Sabou, 25.Moraru – 18.Buhaescu (11.Gheorghiu ’46), 19.Temwanjira, 9. Neagu (7. Dobos ’61). Antrenor: Viorel Hizo.

Cartonase galbene: Semeghin ’66, Gado ’83 / Moraru ‘9, ’69, Apostol ’60, Buhus ’80

Cartonas rosu: Moraru ’69

Meciul a fost arbitrat de Alexandru Deaconu, ajutat la cele doua linii de Ioan Onicas si Ispas Cojocaru. Rezerva a fost Robert Dumitru.

Observatorii partidei au fost Florin Halagian si Dan Petrescu.

La meci au asistat aproximativ 7.000 de spectatori. La partida a fost prezent si fostul antrenor al echipei Dinamo, Ioan Andone.