Otelul pastreaza sanse mici de calificare

Otelul Galati pastreaza sanse destul de mici de calificare in turul intai al Cupei UEFA dupa ce in prima mansa a turului doi preliminar au pierdut in deplasare, scor 1-3, cu Lokomotiv Sofia.

Galatenii au inceput mai bine meciul, iar in minutul 9, dupa un un-doi frumos intre Jula si Giurgiu, cel din urma a sutat din prima de la 25 de metri, insa portarul bulgar nu a avut probleme in a retine balonul.

Dupa un prim avertisment dat de bulgari in minutul 16, cand Karadjinov a sutat peste poarta, bulgarii au deschis scorul in minutul 19 dupa o gaura mare in apararea galatenilor, cand Dafchev a fost lansat excelent si a sutat puternic, fara replica pentru Gribauskas.

Replica galatenilor a venit rapid, Dorin Semeghin punandu-i o minge pe frunte lui Nogo, insa jucatorul de culoare a reluat milimetric cu capul pe langa poarta. Bulgarii nu s-au lasat mai prejos si au pus in pericol poarta lui Gribauskas, avand pe finalul primei reprize o bara si un sut al lu Antunovic care a trecut putin pe langa vinclu.

Partea secunda a inceput cu bulgarii in atac, imediat de la reluare Karadjinov a scapat singur cu Gribauskas, insa a sutat pe langa poarta din 16 metri. Galatenii pasau, dar parca nu se regaseau, iar in minutul 62 Lokomotiv si-a dublat avantajul, dupa o gafa a lui Gribauskas, care a respins in fata o lovitura libera de la 30 de metri si de care Baldovaliev a profitat.

Otelul a suferit o pierdere in minutul 70, cand Sarghi s-a ciocnit cu portarul bulgar si a fost transportat de urgenta la spital, fiind inlocuit de debutatul Bertrand. Dar cum tot raul este spre bine, in mintul 74, exact cand Sarghi pleca cu salvarea, Semeghin a executat impecabil o lovitura libera de la 20 de metri si a redus din diferenta de pe tabela de marcaj.

Insa bulgarii si-au majorat din nou diferenta la doua goluri! In minutul 84, dupa un contraatac excelent, si un sut care a lovit bara, mingea a ajuns la Dofchev, care a centrat, iar Djilas a reluat cu capul, bara-gol si 3-1! Pe final, Otelul s-a napustit in atac, insa Kim a dat pe langa minge cu poarta goala, Ramses Gado a scapat singur spre poarta si a fost blocat, iar Jula a tras in portar din patru metri!

Meciul s-a terminat cu victoria, scor 3-1, a bulgarilor, iar in returul de peste doua saptamani galatenii trebuie sa munceasca serios pentru a se califica in primul tur al Cupei UEFA.

LOKOMOTIV SOFIA – OTELUL GALATI 3-1 (1-0)
Stadionul „Bulgarska Armia” – 3.000 spectatori;
Au marcat: Dafcev 19’, Baldovaliev 61’, Djilas 84’ / Semeghin 74’;
Cartonase galbene: Dobrev 20’ / Semeghin 29’;

LOKOMOTIV: Golubovic – Varbanov, Savic, Markov – Oracev, Karadjinov, Koilov (70’ Ivanov), Dobrev – Dafcev (90’ Zlatinski) – Antunovic (81’ Djilas), Baldovaliev. Antrenor: Stefan Grozdanov;
OTELUL: Gribauskas – Gado, Sarghi (69’ Ngapounou), Nogo, Semeghin – Giurgiu, Kim – Labukas (55’ Carja), Paraschiv, Ilie (55’ Radnikov) – Jula. Antrenor: Petre Grigoras;
Au arbitrat: Jouni Hyytia – Esa Vehvilainen, Teijo Kotinurmi (toti din Finlanda).