Otelul smulge un punct la Arad

ARAD – Otelul Galati a plecat de pe terenul celor de la UTA cu un rezultat de 1-1, dupa un meci dominat de gazde. Aradenii au deschis scorul, dar s-au egalat singuri imediat.

UTA a inceput partida in jumatatea galateana, incercand atacuri pe partea dreapta, acolo unde Edson a facut cateva greseli elementare. Tanarul Hora, scapat la limita careului galatean, a trimis un sut bomba in minutul 13, dar acesta a trecut pe langa poarta lui Vitca .

Simion a patruns frumos in careu in minutul 16, dupa ce a trecut de Nogo si Costin, insa a intrat in unghi mort si n-a mai reusit sa suteze la poarta.

Un contraatac rapid al otelarilor a fost cat pe ce sa puna pe picior gresit apararea Aradului, daca sutul coreeanului Sik din minutul 21 nu era defectuos.

La mijlocul primei reprize, Szekely a patruns frumos catre poarta lui Daniel Tudor, neputand fi oprit decat prin fault de  Simao, avertizat cu cartonas galben in urma acestei faze. Paraschiv a batut mult prea slab lovitura libera, trimitand mingea direct in zid.

Cele mai mari ratari ale gazdelor s-au produs in minutul 31 la o patrundere buna in careu a lui Hidisan, urmata de un sut parat in fata de Vatca. Mingea a ajuns la Hora, care a trimis pe langa poarta dintr-o pozitie favorabila.

Cu 5 minute inainte de finalul primei parti, aradenii au mai pus la incercare o data poarta lui Vatca printr-un sut bomba al lui Simao de la peste 40 m, mingea trecand peste transversala. Inainte de finalul primei reprize, UTA a mai ratat inca o data prin Hidisan, care a tras peste poarta din 11 m.

Galatenii au inceput decisi repriza  secunda. Szekely a patruns bine in  banda dreapta, dar sutul sau a trecut  pe langa poarta lui Tudor. Au urmat minute bune de joc  haotic cu multe pase nereusite de  ambele parti.

Otelarii au acceptat  dominarea gazdelor, contraatacand  periculos de cate ori a avut ocazia. In minutul 63, Daniel Stan i-a centrat perfect lui  Giurgiu, acesta a preluat bine, insa  a fost stopat in momentul sutului de  fundasii Otelului.

Ocaziile s-au razbunat si Edson a  deschis scorul pentru UTA in urma unei lovituri  libere transformate perfect in minutul 76. Gazdele nu au avut prea mult  timp sa se bucure pentru aceasta reusita, galatenii egaland imediat dupa reluarea jocului, prin autogolul lui Danalache, venit  in urma unei centrari a lui Semeghin.

UTA Arad: 30. D. Tudor – 25. I. Balan, 6. D. Chirita, 29. Pascovici, 20. Simao – 15. Hora, 24. Balint (7. Apostu ’68), 11. Hidisan (14. Thiago ’75), 9. V. Simion – 8. Edson, 19. Danalache (28. Stojanovici ’84). Antrenor: Marius Lacatus.

Otelul Galati: 82. Vatca – 11. Gado, 3. Nogo, 16. Sarghi, 25. Semeghin – 28. Szekely, 29. Giurgiu, 18. Sg. Costin (8. Labukas ’74), 15. Kim Gil Sik (17. Boghiu ’88) – 10. G. Paraschiv – 19. D. Stan (27. E. Jula ’71). Antrenor: Petre Grigoras.

Cartonase galbene: Simao ’25, Pascovici ’30, V. Simion ’43, Edson ’70 / Nogo ’54.

Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Viorel Sandu, ajutat la cele doua linii de asistentii Eduard Ungureanu si Bogdan Velicu. Rezerva a fost Ovidiu Hategan.

Observatorii intalnirii au fost Florin Gatejan si Daniel Prodan.

La meci au asistat aproximativ 4.500 de spectatori.