Palop pastreaza Cupa UEFA la Sevilla

MAREA BRITANIE – Portarul Andres Palop a aparat trei penalty-uri in finala Cupei UEFA de pe Hampden Park, iar Sevilla castiga trofeul pentru al doilea an consecutiv.

Dupa 90 de minute meciul s-a terminat cu scorul 1-1, iar dupa 120 de minute, partida s-a terminat tot cu o remiza, scor 2-2, desi Espanyol a jucat in inferioritate numerica din minutul 67.

Prima ocazie de gol a venit dupa zece minute de joc, Dani Alves sutand puternic pe jos de la 25 de metri, dar, desi terenul era ud Iraizoz nu a avut probleme in a retine. Espanyol a pus prima data in pericol poarta lui Palop in minutul 14, cand David Garcia i-a centrat pe jos lui Tamudo, insa acesta a reluat pe centrul portii, mult prea slab pentru a crea pericol.

Sevilla a dat lovitura in minutul 18 si a deschis scorul dupa o degajare cu mana pana la mijlocul terenului a portarului Palop, in urma careia a Adriano a depasit doi adversari in viteza si a scapat singur spre poarta lui Izaizoz, invingandu-l pe acesta cu un sut la coltul lung.

Bucuria fanilor veniti de la Sevilla a tinut decat zece minute, pentru ca in minutul 28 Dani Alves a lasat partea dreapta descoperita, iar Albert Riera a profitat, a patruns spre centru si l-a invins pe Palop cu un sut de la 20 de metri, usor deviat de Dani Alves.

Dupa marcarea golurilor, cele doua echipe nu au mai vrut sa riste si singura ocazie de gol din prima repriza a venit in minutul 37, dupa un sut ratat al lui Puerta, mingea fiind deviata foarte aproape de poarta de un fundas al lui Espanyol.

La pauza, Juande Ramos a facut prima schimbare a finalei de pe Hampden Park, si l-a introdus in teren in locul lui Maresca pe Jesus Navas. In debutul partii secunde, Kanoute i-a dat mari emotii lui Iraizoz, sutand din vole, portarul catalnilor respingand in fata.

Dupa ocazia lui Kanoute, Espanyol a inceput presiunea la poarta lui Palop, iar Raul Tamudo a sutat puternic pe centrul portii, portarul lui Espanyol fiind nevoit sa respinga in corner. In minutul 58, Ernesto Valverde a hotarat ca e momentul sa-l introduca in teren pe golgeterul din Cupa UEFA, Walter Pandiani, inlocuindu-l astfel pe Rufete.

Un minut mai tarziu, Riera a prins un sut absolut fenomenal de la 20 de metri, insa Palop a salvat cu un ultim efort, respingand mingea in bara transversala. Juande Ramos i-a raspuns oponentului sau si l-a introdus pe rusul Kerzhakov in locul nervosului Luis Fabiano.

Prezenta rusului Kerzhakov s-a vazut inca din primele minute pe Hampden Park, acesta simuland un fault la o deposedare a lui Moises Huratdo, iar mijlocasul lui Espanyol a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminat, Espanyol urmand sa joace ultimele douazeci de minute plus prelungirile in inferioritate numerica.

Cu un om in plus, Sevilla a avut posesia, dar nu a presat prea tare, dar chiar si asa, Dani Alves i-a pasat senzational lui Renato in suprafata de pedeapsa, acesta a deviat pana la Kerzhakov, dar rusul a ratat dintr-o pozitie excelenta.

Presiunea Sevilliei era din ce in ce mai puternica, iar in urma unui corner a venit o mare ocazie de gol pentru andaluzi. Dani Alves a centrat in careu, Kanoute a reluat cu capul, Iraizoz, desi accidentat, a respins in fata, mingea a ajuns la Dragutinovic, dar sarbul a sutat mult peste poarta.

Dupa ce in timpul regulamentar meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1, cele doua echipe au mers in prelungiri, unde, Sevilla si-a continuat dominarea sterila. In prelungirile prelungirilor, Jesus Navas a centrat la firul ierbii printre picioarele unui fundas de la Espanyol, Kanoute a venit la coltul scurt si a introdus balonul in plasa. Pe Hampden Park incepuse o a doua furtuna. Pe langa ploaia ce a cazut necontenit de 24 de ore, mii de lacrimi ale fanilor lui Espanyol au curs continuu.

In partea a doua a prelungirilor, Espanyol s-a napustit in atac si a lasat spatii mari in defensiva, Iraizoz facand minuni intre buturi. Acea zicala care spune ca in fotbal ocaziile se razbuna s-a adeverit din nou. Cu patru minute inainte de finalul prelungirilor, brazilianul Jonatas a prins un sut fenomenal de la 20 de metri care l-a lasat fara sperante pe Palop, iar mii de steaguri alb-albastre erau fluturate pe Hampden Park.

Sevilla s-a aruncat din nou in atac, a presat continuu, si Kanoute putea inscrie cu doua minute inainte de final, dar din sase metri a sutat mult peste poarta, scotienii din tribune aducandu-si aminte de meciurile de rugby ce se desfasoara pe aceeasi arena. Andaluzii au fost neputinciosi sa mai faca ceva, iar meciul a mers la loteria penalty-urilor.

Kanoute a fost cel care a inscris primul pentru Sevilla la penalty, iar de cealalta parte Luis Garcia a ratat, sutand slab si prilejuindu-i lui Palop sa salveze. Golgeterul lui Espanyol a sutat puternic si l-a invins pe Palop, iar Dani Alves a sutat peste poarta, iar egalitatea era stabilita din nou. Omul care a dus-o pe Espanyol in prelungiri, Jonatas, a sutat pe centrul portii, iar Palop a aparat fara probleme. Palop a aparat si sutul lui Torrejon, iar Sevilla a castigat Cupa UEFA pentru al doilea an consecutiv.