Paraguayanul a debutat cu gol

DEBRETIN – FC Bihor a învins cu scorul 4-0 (1-0) echipa Mezokovesd, ultima clasată din Liga a II-a. Atacantul paraguayan Javier Alexis Perez Frutos (21 de ani) şi-a făcut debutul cu dreptul la FC Bihor. Jucătorul a dechis scorul în minutul 39, după ce l-a driblat şi pe portar şi a trimis în poarta goală.

În rest, Frutos nu s-a evidenţiat în mod deosebit, nefiind încă integrat în jocul orădenilor. A arătat în schimb că este un atacant de forţă, cu un fizic bun (185 cm şi 84 kg) şi o detentă de invidiat. Antrenorul Gheorghe Silaghi a început jocul cu Fildan – A. Achim, Muscă, Gongolea, Cosma – Novak, R. Pocian, Floruţ – Nagy, Frutos, R. Ardelean. În afara lui Frutos, antrenorul l-a testat şi pe atacantul maghiar Nagy Zsolt (29 de ani), care a evoluat ultima dată la Cernomoreţ Odessa (Ucraina).

„Evoluţii promiţătoare”

În partea a doua Silaghi i-a păstrat pe teren doar pe Fildan şi Gongolea, formula de joc fiind: Fildan – Ţârcă, Ambruş, Gongolea, Lorincz – Opriceană, Săndulescu, Mihu – R. Radu, V. Florea, Cr. Andor. Diferenţa s-a mărit în mitanul secund, când FC Bihor a mai înscris de trei ori. Voicu Florea a marcat golul de 2-0 în minutul 55 din centrarea lui Lorincz, iar după trei minute Ambruş a fost eliminat după o îmbrânceală cu un adversar şi a fost substituit cu Muscă. În minutul 65, mijlocaşul Mihu a urcat scorul cu un şut lobat din marginea careului, iar V. Florea a făcut 4-0 în minutul 80, când a finalizat o pasă primită după o acţiune impetoasă a lui Muscă. „Frutus şi Nagy au avut evoluţii promiţătoare, dar îi vom testa în continuare”, a spus la final Silaghi.

Partida a fost arbitrată de orădenii Laurenţiu Danşa – Dorin Mudura şi Cristian Bologan.

Lotului FC Bihor aflat în cantonament i s-a alăturat şi juniorul Alin Floruţ, revenit de la lotul naţional de juniori under 18 cu care a disputat două jocuri amicale în Turcia (0-0 şi 0-3).