Patru titluri şi zece medalii

ARAD – Desfăşurată la Arad în bune condiţii organizatorice, etapa finală a CN de judo pentru juniori a consemnat încă o dată valoarea şcolii orădene de judo. Judoka de la JC Liberty LPS Bihorul CS Municipal au reuşit să-şi adjudece nu mai puţin de zece medalii, dintre care patru titluri naţionale, dominând net întrecerile competiţiei masculine.

Patru campioni
Cei patru performeri ai delegaţiei noastre au fost Cristian Rupa (60 kg), Cezar Rusu (66 kg), Adrian Merge (73 kg) şi Andrei Vultur (100 kg), care au devenit campioni naţionali la categoriile lor de greutate. Judoka orădeni au mai cucerit patru medalii de aur, prin Adrian Moga (66 kg), Alexandru Dragomir (73 kg), David Morar (81 kg) şi Denis Gelil (100 kg), respectiv două de bronz, prin Alexandru Borlea şi Călin Merge, ambii la 66 kg. Semnificativ pentru superioritatea categorică a sportivilor orădeni a fost faptul că nu mai puţin de trei finale, la categoriile 66, 73 şi 100 kg, au fost disputate „în familie”, între judoka de la JC Liberty LPS Bihorul CSM, pregătiţi de antrenorii Emil Morar, Alexandru Lungu, Iulian Surlă şi Aurelian Fleisz. Mai mult, întregul podium al categoriei 66 kg a fost ocupat de judoka orădeni, prin Cezar Rusu, Adrian Moga, Alexandru Borlea şi Călin Merge. La aceeaşi categorie, Cezar Abrudan s-a situat pe locul V.
Bilanţ remarcabil
Din cei 12 sportivi ai delegaţiei orădene, doar doi nu au luat medalii. „Este un bilanţ remarcabil, pe care l-am anticipat de altfel. Ne-am depăşit obiectivul propus, rezultatele înregistrate de băieţii noştri fiind peste aşteptări. Băieţii au luptat bine şi putem spune că suntem în grafic”, ne-a declarat antrenorul Emil Morar.
Bilanţul foarte bun al băieţilor a fost completat de medalia de aur cucerită în întrecerea feminină de către Denisa Morar (CS Crişul, antrenoare Olimpia Ianc), la categoria 78 kg. Aproape de podium a fost şi Ioana Matei (48 kg), care a suferit însă o accidentare (uşoară comoţie cerebrală) în semifinale. Ea a fost oprită apoi să concureze în meciul pentru medalia de bronz, clasându-se finalmente pe locul V.