Pavel il elimina pe Moya

Tenismanul român Andrei Pavel a produs una dintre surprizele primului tur la Australian Open, primul turneu de Mare Slem al anului, prin victoria obtinuta în 5 seturi în fata spaniolului Carlos Moya, cu 6-4, 7-6 (5), 4-6, 3-6, 6-4. Partida a inceput dimineata la ora 4 si a durat aproape 4 ore.

Pavel, care va juca în turul II cu francezul Fabrice Santoro (3-6, 6-0, 6-2, 6-3 cu americanul Vincent Spadea), se afla la prima sa victorie de simplu în 2006, dar a câstigat sâmbata proba de dublu de la Auckland, alaturi de olandezul Rogier Wassen.

Cu Moya, Pavel a început bine, a câstigat primele doua seturi, dar apoi le-a pierdut pe urmatoarele doua, însa a dominat setul decisiv.

A condus cu 3-1, 4-2, apoi a fost egalat (4-4), dar a reusit doua game-uri perfecte, obtinând victoria pe serviciul adversarului, la capatul a 3 ore si 44 de minute. Moya a servit 8 asi, iar Pavel nici unul, ibericul având mai multe greseli nefortate (66 fata de 55).

Razvan Sabau a abandonat în primul tur la Melbourne, în setul doi al partidei cu argentinianul Gaston Gaudio (N.8), care conducea în acel moment cu scorul de 6-2, 5-0.

Marti va intra în competitie si cel de-al treilea român, Victor Hanescu, si el având un adversar redutabil, argentinianul Guillermo Coria.