Pe locul III în Cupa României

PITEŞTI – Marius Ţigan a cucerit medalia de bronz la lupte greco-romane, categoria juniori. Cupa României la lupte greco-romane a consemnat evoluţiile bune ale sportivilor de la CSŞ LPS Bihorul, pregătiţi de antrenorul Nelu Pop.

Tehnicianul orădean a deplasat o delegaţie foarte restrânsă, formată din doar patru sportivi, care s-au aflat însă printre protagoniştii competiţiei. Cel mai bun rezultat a fost obţinut de Marius Ţigan, care a cucerit medalia de bronz la categoria 120 kg juniori.

Performanţa sa este meritorie, ţinând seama de faptul că a concurat deşi avea probleme de sănătate, fiind gripat. Szücs László a disputat finala pentru medalia de bronz a categoriei 74 kg juniori, pe care a pierdut-o, clasându-se pe locul V. De remarcat faptul că Szücs a concurat cu dispensă de vârstă, el aflându-se încă la categoria cadeţilor.

Ceilalţi doi luptători orădeni, Iabloncic Ştefan (74 kg) şi Mădălin Mizgar (55 kg), au fost eliminaţi în primul tur. Luptătorii orădeni vor participa la finele săptămânii la Cupa României la lupte libere, competiţie care va avea loc la Lugoj.