Pe mâna apărării

PETROŞANI – Jiul a ratat startul de sezon 2008. Deşi au întâlnit pe teren propriu formaţia FC Târgovişte, una dintre candidatele la retrogradare, formaţia lui Gheorghe Poenaru a pierdut din cauza gravelor greşeli ale defensivei.

A fost 3-2 pentru formaţia vizitatoare, după ce debutul de meci părea că duce la un galop de sănătate al jiuliştilor. Ce a stricat apărarea nu a putut surmonta atacul. Istinie a deschis scorul pentru Jiul în minutul 10, dar şase minute mai târziu era deja 1-2 după reuşitele lui Anton şi Tănase. Dinu a egalat imediat după pauză, dar în minutul 75 Rafa avea să dea lovitura de graţie, scor final 2-3 şi promovarea se îndepărtează…

JIUL-TÂRGOVIŞTE 2-3 (1-2)
Istinie ’10, C. Dinu ’48 / Anton ’13, M. Tănase ’15, Rafa ’75
JIUL: Zdrâncă – Drăgulici (28, Cruceru), Dinu, Stancu, Boboc – Istinie, M.Gheorghe, Drăghici, Apetrei (58, Răduţoiu) – Tismănaru (77, Antohi), Câmpeanu. Antrenor: Gheorghe Poenaru