Pe podium la Campionatele Internaţionale ale României

De Gavril Nutiu
Desfăşurate la Bucureşti, Campionatele Internaţionale de Nataţie ale României au consemnat evoluţiile remarcabile ale înotătoarei orădene Huszár Ingrid (CS Crişul, antrenori Illés Zsolt, Georgeta Schier).

Concurând pentru reprezentativa României, ea a cucerit cinci medalii (una de aur, trei de argint şi una de bronz) şi a stabilit nu mai puţin de patru noi recorduri naţionale!

Huszár Ingrid, în vârstă de 14 ani încă neîmpliţi, s-a clasat pe locul 1 la 50 metri bras junioare, respectiv pe locul 3 în concursul open, cu timpul de 33,50”, nou record naţional. Anterior, în calificări, ea stabilise încă un record, cu 33,93”. Tot cu două recorduri naţionale s-a încheiat şi proba de 100 metri bras, în care Ingrid s-a situat pe locurile 2 la junioare, respectiv 4 la open, cu timpii de 1′ 12,06” în finală, respectiv 1′ 12,11” în calificări. Orădeanca a obţinut alte două medalii de argint în proba de 200 metri bras, la junioare, respectiv open (senioare), cu timpul de 2′ 34,60”, la doar 17 sutimi de secundă de recordul naţional. Ingrid a fost aproape de podium şi la 200 metri mixt, unde s-a situat pe locul 4 atât la junioare, cât şi la senioare, cu rezultatul de 2′ 25,85”.

„Concursul a fost destul de puternic, cu concurenţi redutabili din România, Lituania, Republica Moldova, Turcia şi Bulgaria. Ingrid a avut rezultate şi mai ales timpi foarte buni. Sperăm ca ea să se prezinte în aceeaşi formă la Festivalul Olimpic al Tineretului European, concurs care va avea loc la 22-30 iulie, la Györ”, a afirmat antrenorul Illés Zsolt.

O altă înotătoare orădeană prezentă la Campionatele Internaţionale ale României, Ioana Buzlea, s-a calificat în finală în patru probe, terminând aproape de podium, după cum urmează: locurile 5 la junioare şi 7 la open la 50 metri bras; locurile 5 la junioare şi 7 la open la 100 metri bras; locurile 4 la junioare şi 5 la open la 200 metri bras; locurile 5 la junioare şi 6 la open la 400 metri mixt.