Pe podium la CN de înot

De Gavril Nutiu
Grupul înotătorilor orădeni
Un grup de cinci sportivi ai secţiei de înot de la CS Crişul a participat la Campionatul Naţional pentru copiii cu vârstă de 10 ani, disputat la Bacău.

Competiţia a reunit la start 360 de înotători, de la 50 de cluburi din ţară. Sportivii orădeni şi-au trecut în cont două medalii, prin Papp Zselyke şi Mihnea Dăscălescu. Papp Zselyke a devenit campioană naţională în proba de 50 m spate, iar Mihnea Dăscălescu vicecampion naţional la 50 m bras. Tot el a ocupat locul 10 la 100 m liber. Ceilalţi înotători de la CS Crişul nu au reuşit să urce pe podium. Szilágyi Szabolcs s-a clasat pe locul 9 la 50 m bras, iar ştafetele de 4×50 m liber şi 4×50 m mixt s-au situat pe locurile 8. Componenţa ambelor ştafete a fost: Raul Benţe, Mihnea Dăscălescu, Szilágyi Szabolcs, Sdrian Bejuşca. Înotătorii CS Crişul sunt pregătiţi de antrenorii Illés Zsolt şi Georgeta Schier.