Pe podium la Cupa României

Ambii reprezentanti ai Oradiei la Cupa României de lupte libere pentru juniori pâna la 20 de ani s-au întors acasa cu medalii de bronz.

La concursul disputat în weekend, la Târgoviste, participarea nu a fost masiva, însa la toate categoriile s-au prezentat medaliatii de la Campionatele Nationale individuale. În aceste conditii sunt meritorii performantele sportivilor legitimati la LPS CSS Bihorul.

În limitele categoriei 96 kg, Nicolae Horgos i-a învins prin procedee spectaculoase (aruncare din salt, respectiv un tur de cap de cinci puncte) pe bucurestenii Cristian Toscariu si Mihai Sava. Însa luptatorul oradean a fost întrecut la puncte de Vlad Boeriu, din Târgu Mures, care a si cucerit apoi medalia de aur, în detrimentul stelistului Mario Marian.

La feminin, oradeanca Magdolna Boros (42 kg) a trebuit sa se multumeasca si ea cu al treilea loc pe podium, fiind întrecuta de sportive titrate de la Rapid Bucuresti, respectiv CS Craiova.