Prãbusire incredibilã în final

De Bogdan Marusca
CSM Leonardo a trecut pe lângã o victorie pe care o astepta de nu mai putin de nouã etape, de la succesul din deplasare cu Romvag Caracal. Joi searã, handbalistii orãdeni au terminat la egalitate meciul cu Poli Izometal, scor 28-28 (15-9), dupã o partidã pe care au controlat-o în proportie de 90 la sutã.

Meciul a început rãu pentru gazde, care n-au reusit sã înscrie nici un gol timp de sase minute, perioadã în care Poli a condus cu 3-0. Tracul si miza imensã a partidei si-au pus amprenta asupra jocului orãdenilor, iar oaspetii au profitat, având avantaj pe tabelã, scoruri 1-4 (‘8), 3-4 (‘9). CSM Leonardo a egalat si a preluat imediat conducerea prin golurile lui Pankler, scor 5-4 (’12).

Orãdenii au jucat apoi cu multã determinare, distantându-se pânã la pauzã la o diferentã care pãrea linistitoare, scor 15-9. Jocul bun din faza de apãrare, în care au excelat portarul Andrei si Colesnic, au dat încredere echipei. Tertelici si Pankler s-au remarcat prin precizia aruncãrilor si totul pãrea sã meargã bine pentru orãdeni.

Repriza secundã a început cu acelasi aspect al jocului, CSM Leonardo ajungând chiar la un avantaj de opt goluri pe tabelã, scor 22-14 (’41). În minutul 50, gazdele conduceau cu 27-20 (gol Tertelici) si se pãrea cã nimic nu se mai poate întâmpla. Tensiunea enormã a dus la douã busculade generale între jucãtori, petrecute în minutele 42 si 51, dar arbitrii n-au acordat nici o sanctiune, desi tonul altercatiilor a fost dat de jucãtorii timisoreni.

Ultimele zece minute au fost de cosmar pentru gazde, care au cedat treptat avantajul, pe fondul unei precipitãri inexplicabile în faza de atac. Oaspetii au egalat în ultimul minut prin Sadoveac, dar Pankler a înscris când mai erau 13 secunde, scor 28-27. Din nefericire, oaspetii au reusit sã egaleze când mai erau douã secunde prin acelasi Sadoveac, din loviturã de la 7 m, profitând de superioritatea numericã în care s-au aflat.

O astfel de rãsturnare de situatie este realmente de necrezut, putându-se întâmpla extrem de rar. Orãdenii au scãpat printre degete o victorie pe care o meritau dupã aspectul general al jocului.

CASETA TEHNICÃ

CSM Leonardo Oradea – Poli U Izometal Timisoara 28-28 (15-9)
Sala Sporturilor „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 500
CSM Leonardo: Andrei 16 mingi apãrate, Vãrzaru – portari; Tertelici 9, Pankler 6, Libert 4, Mateas 2, Geotoiu 2, Munea 2 (1 din 7 m), Colesnic 2, Roman 1, Nitã, Rus, Simeria, Sandru. Antrenor: Adrian Rus

Poli U Izometal: Cucuiet, Viman – portari; Sadoveac 9 (4 din 7 m), Mrakic 5, Cristescu 4, Coajã 3, Gâlcã 3, Bota 2 (1 din 7 m), Garsu 1, Pãius 1, Botos, Andrijasevic, Fenici, Câtu. Antrenor: Nedeljko Vuckovic
Arbitri: Viorel Dobre, Aurel Fânatã (Arad)
Lovituri de la 7 m: 3-6. Transformate: 1-5
Eliminãri de 2′: 6-4
Cartonase rosii: – / Fenici ’60