Ploaie de goluri la Newcastle

Newcastle United si AZ Alkmaar au oferit un spectacol total in prima mansa a optimilor de finala a Cupei UEFA, intr-un meci in care s-au inscris 6 goluri. Newcastle a castigat cu 4-2, si calificarea este ca si jucata.

Meciul a inceput furtunos, iar in minutul 7, presat de Martins, Gretar Steinsson a introdus balonul in propria poarta. 1-0 pentru Newcastle, dar asta a fost doar inceputul showului. In minutul 22, Sibierski  ii paseaza lui Dyer, iar acesta il lobeaza pe Waterman si dubleaza avantajul pentru Newcastle.

Peste numai un minut, Sibierski ii paseaza lui Martins, acesta a driblat doi fundasi adversi, si a inscris cu un sut la coltul lung. Era 3-0 pentru Newcastle, iar calificarea parea jucata.

Shota Arveladze a inscris pentru oaspeti in minutul 30, dupa o centrare a lui Julian Jenner, dar Newcastle a raspuns repede, si in minutul  38, Martins reuseste dubla dupa un sut de la 16 metri.

Koevermans a inscris in minutul 72 pentru AZ Alkmaar un gol ce mai pastreaza mici sperante de calificare pentru olandezi.

Newcastle: Given, Bramble, Taylor, Carr, Solano, Dyer, Parker, Butt, Duff, Sibierski, Martins.
Rezerve: Harper, Emre, Luque, N’Zogbia, Milner, Huntington, Carroll.

AZ Alkmaar: Waterman, Steinsson, Jaliens, Opdam, De Cler, Jenner, De Zeeuw, Martens, Boukhari, Koevermans, Arveladze.
Rezerve: Bulters, Luirink, Cziommer, Donk, Dembele, Vormer, Lens.

Arbitru: Massimo Busacca (Elvetia)