Podiumuri banatene la Arges Autumn Race

De C. Onaca
Prima duminică a lunii noiembrie a fost una plină pentru cicliştii Clubului Sportiv Tibiscus din Timişoara. O delegaţie alcătuită din 14 sportivi a participat la Argeş Autumn Race şi a urcat pe locul secund în clasamentul echipelor.

Duminică 5 noiembrie, Parcul Trivale din Piteşti a fost gazda concursului Argeş Autumn Race organizat de Clubul Sportiv WarpSoft. Au fost două categorii de concurs în funcţie de durata cursei, 100 de minute şi 200 de minute. Clasamentul a fost făcut în funcţie de numărul de ture parcurs în timpul dat.

Timişorenii de la CS Tibiscus şi-au tras partea leului printre cei 146 sportivi înscrişi la start. Cele mai bune rezultate ale cicliştilor bănăţeni le-au aparţinut lui Cristian Jidovu, locul I la clasa 100 de minute, Vanessa Plumbotă, locul II la clasa 100 de minute, Anita Kovacs, locul III la clasa 100 de minute, şi Alin Duţescu, locul III la clasa 100 de minute.

Graţie acestor clasări, Clubul Sportiv Tibiscus s-a clasat ca a doua echipă participantă în clasamentul echipelor, după Pro Cycling Geiger Team din Sibiu.