Poli a spart gheata in deplasare

De Cristian Onaca
CSU Politehnica Timişoara a spart gheaţa şi în deplasare în Liga Naţională. Handbaliştii bănăţeni au învins vineri seara, la Plopeni, formaţia CSM Ploieşti la scor, 29-22, reuşind totodată cea mai categorică victorie din acest sezon.

Studenţii lui Nedeljko Vuckovic au reuşit să obţină prima victorie externă abia din cea de-a treia deplasare a actualului sezon. Dar ce victorie, Poli zdrobindu-şi efectiv adversarul la o diferenţă ce ne scuteşte de alte comentarii: 29-22. Bănăţenii au reuşit să se impună la Plopeni, acolo unde a cedat una dintre candidatele la titlu, Ştiinţa Bacău.

Poli a arătat o altă faţă în confruntarea cu ploieştenii, lucru care s-a văzut încă de la pauză. Alb-violeţii au intrat la cabine în avantaj, 15-11, anunţând practic victoria. Cu un excelent Antonaru între buturi, Poli şi-a mărit constant ecartul pe tabela de marcaj, diferenţa maximă fiind de 9 goluri. În final s-a încheiat 29-22 pentru că în ultimele minute Vuckovic şi-a menajat titularii.

Cu 6 puncte din 5 meciuri alb-violeţii au egalat în clasament grupul urmăritoarele liderului, Odorhei, Bacău, Turda, CSM Bucureşti şi Reşiţa. E drept că Poli are un meci în plus faţă de aceste echipe. În 20 octombrie, la Timişoara vine Bacăul.