Poli, dus rece acasa cu vicecampioana

De Cristian Onaca
CSU Politehnica Timişoara a suferit primul eşec pe teren propriu în actuala stagiune a Ligii Naţionale, 21-24 în faţa Ştiinţei Bacău, duminică după-amiaza. Handbaliştii bănăţeni au la dispoziţie trei săptămâni pentru a uita de această înfrângere, campionatul fiind întrerupt din cauza acţiunilor echipei naţionale.

Poli nu a reuşit să lege două victorii în acest campionat, victoria externă de la Ploieşti fiind anulată de meciul de acasă pierdut acasă în faţa Ştiinţei Bacău. Studenţii bănăţeni au făcut un meci modest în compania vicecampioanei, de altfel o echipă excelent organizată în special în defensivă.

Trupa lui Vuckovic s-a văzut pusă la respect încă din start, oaspeţii preluând iniţiativa. Băcăuanii s-au distanţat încet pe tabelă, profitând de faptul că Poli nu găsea soluţii să depăşească defensiva adversă, iar atunci când o făcea Grigoraş închidea poarta. La pauză tabela indica 9-13 pentru oaspeţi, iar primele minute ale reprizei secunde au mărit şi mai mult distanţa, Ştiinţa conducând şi cu 6 goluri.

Abia în ultimele 10 minute Poli a recuperat din ecart, împinsă de la spate şi de încurajările fanilor. Alb-violeţii s-au apropiat la 3 goluri cu 5 minute înainte de fluierul de final, însă asta a fost tot ceea ce au putut băieţii lui Vuckovic.

Ioan Stan – 7 goluri, Timofte – 5 goluri, Grasu – 3 goluri şi Fenici – 3 goluri au fost principalii marcatori ai lui Poli, în timp ce Bondar – 6 goluri şi Novanc – 5 goluri au fost golgheterii Ştiinţei.

Nedeljko Vuckovic, antrenor Poli: „Azi am jucat slat, i-am ajutat să ne bată. Am început foarte nervoşi acest joc, probabil din dorinţa prea mare de a câştiga. Nu este normal să jucăm doar pe centru, în prima repriză nu am avut extreme. Am pierdut şansa să ajungem pe locul 3, vom fi doar la jumătatea clasamentului. Avem 3 săptămâni la dispoziţie să pregătim celelalte 5 meciuri din tur”.

Eliodor Voica, antrenor Ştiinţa: „Cred că astăzi apărarea noastră a fost unul dintre punctele noastre decisive. Încet echipa noastră ajunge la nivelul normal, durează până jucătorii nou veniţi se integrează”.