Poli Iasi invinge un Arges blazat

IAŞI – Poli Iasi a invins, marti, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), formatia FC Arges, in primul meci al etapei 28. Unicul gol al meciului a fost marcat de Silvasan, in minutul 27.

O prima jumatate de repriza care a  semanat foarte mult cu partidele  disputate sambata dimineata in Liga  2. Un joc fragmentat, care a  impiedicat constructia atacurilor.

Deschiderea scorului s-a produs in  minutul 27, dupa o faza fixa: Sfarlea  a centrat in careu, Silvasan a  plonjat, si din bara mingea s-a scurs  in poarta pitesteana.

Oaspetii n-au  reusit sa replice periculos la poarta  inlocuitorului lui Branet, Razvan  Plesca, practicand un joc confuz la  mijlocul terenului.

Singura faza  notabila in tabara trupei antrenate  de Dorinel Munteanu s-a consumat abia  in finalul reprizei cand Nastasie a  sutat peste poarta de la limita  careului moldav.

Repriza secunda n-a diferit prea mult  de ceea ce s-a vazut in primele 45 de  minute. O echipa FC Arges care a  atacat timid, nereusind sa-si creeze  prea multe faze de poarta.

Poli s-a  aparat bine, evidentiindu-se ca o echipa foarte bine asezata in  teren. Cu un sfert de ora inainte de  final, Dorinel Munteanu a fortat  atacul, introducand un varf – Dalibor  Mitrovic in locul unui mijlocas -  Constantin Schumacher.  Aceste  modificari n-au efectul scontat,  gazdele ratand unicele ocazii ale  meciului.

In minutul 79, Palimaru a  primit o centrare perfecta de la  Sfarlea, dar a trimis pe langa poarta  aparata de Hotoboc. Zece minute mai  tarziu, acelasi Palimaru a ratat  ocazia meciului sutand in plasa  laterala a portii pitestene.

Cristian Silvasan a marcat in minutul 28, cand a trimis cu capul de la 10 metri in stanga lui Hotoboc, la o lovitura libera de pe partea stanga, de la 20-25 de metri, executata de Sfarlea. Mingea a atins si bara inainte de a intra in poarta.

Poli Iasi: 12. Plesca – 77. Buta, 3. Onut, 30. R. Ciobanu, 2. Adr. Toma – 18. R. Miclea (22. Sarici ’56), 21. Naidin, 11. Mijin, 14. Sfarlea – 19. Silvasan (20. Tincu ’75), 27. Czernoch (29. Palimaru ’62). Antrenor: Ionut Popa.

FC Arges: 77. Hotoboc – 16. Adr. Ionescu, 5. Chita, 27. Milosevici, 7. Poenaru – 15. M. Stan, 25. Cruceru (28.Tames ’46)- 10. Prepelita, 20. Schumacher (26. Mitrovici ’75), 11. Nastasie (19. Baltoi ’60) – 9. C. Tanasa. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonase galbene: Sfarlea ’31, Silvasan ’37, Toma ’83, Palimaru ’87 / Adr. Ionescu ’68

Meciul a fost arbitrat de Augustus Constantin, ajutat la cele doua linii de Daniel Burloiu si Eduard Ungureanu. Rezerva a fost Daniel Deca.