Poli Timisoara pierde cu Urziceniul!

Urziceniul a invins, vineri seara, scor 4-1, pe Poli Timisoara dupa o “dubla” reusita de Bogdan Stancu (5′, 51′) si dupa un penalty banatean executat de trei ori. Au mai marcat Paduretu (83′) si Onofras (86′) pentru Unirea, respectiv Alexa (90′), din penalty, pentru Poli.

Poli Timisoara a avut cea mai neagra repriza a sezonului, reusind “performanta” de a termina prima parte cu niciun sut pe spatiul portii aparate de Bogdan Stelea.

Gazdele au inceput bine meciul, reusind sa marcheze inca din minutul 5, cand Stancu a profitat de ezitarea lui Marius Popa si a lui Dancia care se invitau reciproc la balon, marcand printr-un sut din cadere.

Acelasi Stancu a incercat o finalizare de manual, in minutul 18, insa foarfeca sa s-a dovedit a fi o caciula mult prea mare pentru varful Unirii, care a trimis in aut de poarta. La doua minute, singur la coltul lung, Galamaz a trimis cu capul pe langa poarta. Dupa o jumatate de ora de joc, Bordeanu a facut o “bicicleta” in marginea careului banatean, insa a finalizat cu un sut slab, la firul ierbii, retinut fara probleme de Popa.

Cea mai mare ocazie a apartinut tot jucatorilor antrenati de Dan Petrescu, Stancu trimitand peste transversala centrarea perfecta a lui Danalache, venita in urma unei combinatii fulger cu fostul aradean, Bogdan Mara. Cel mai activ om al meciului, Ciprin Petre, a fost aproape de gol cu 3 minute inainte de pauza, sutul sau  trecand pe langa radacina barei.

Partea secunda a inceput sub aceleasi coordonate, gazdele  ratand putin tinta prin sutul lui Dalache din drop. In minutul 51, Stancu a reusit “dubla” cu un sut superb de la 16 m. Zece minute mai tarziu, conturile aveau sa fie incheiate dupa ce acelasi Stancu a provocat eliminarea lui Srhoj pentru cumul de cartonase.

Minutul 71 mai aduce inca o eliminare, cea a lui Dan Petrescu pentru proteste la adresa arbitrajului. In minutul 83, scorul avea sa devina 3-0 dupa un sut plasat al lui Paduretu, pentru ca 3 minute mai tarziu Onofras sa modifice tabela, 4-0, cu un sut sub transversala. Ultimile faze ale meciului au adus ceva inedit in istoria fotbalului romanesc, centralul Deaconu dictand reexecutarea unui penalty in doua randuri, dupa ce jucatorii Unirii au pasit in suprafata careului in momentul executarii.

Bucur a executat de doua ori, Stelea  aparand cu brio, insa Alexa a fost fericitul castigator, reusind sa marcheze dupa indelungi parlamentari.

Unirea Urziceni: Stelea, Petre, Gomes, Mehmedovic, Galamaz, Bordeanu, Balint, Negru, Stancu (Bilasco 84), Mara (Paduretu 65′), Danalache (Onofras 70′).

Poli Stiinta Timisoara: Popa, Dancia, Mckain (Srhoj 17′), Canu, Stancu, Alexa, Vrsic, Abiodun (Mansour 55′), Karamyan (Torje 63), Cristea, Bucur.

Cartonase galbene: Canu (45′), Srhoj (51′) de la Poli, respectiv Mara (57′), B. Stancu (74′) de la Unirea.

Cartonase rosii: Srhoj (61′) de la Poli Stiinta Timisoara.

Partida a fost arbitrata la centru de Alexandru Deaconu, ajutat de Marcel Savaniu si Dan Rosu.