Poli Timisoara termina cu o victorie

TIMISOARA – Poli Timişoara a învins pe FC Argeş cu scorul de 3-1 (2-0), sâmbătă seara, în etapa a 19-a a Ligii I de fotbal, ultima a sezonului de toamnă-iarnă.

Poli s-a impus prin golurile marcate de Mihăiţă Pleşan (18), Mansour Gueye (31), Gigel Bucur (56), respectiv, Andrei Prepeliţă (90+3). Poli a jucat din minutul 73 în inferioritate numerică, după eliminarea cu Gabriel Cânu, pentru o intrare brutală.

Timişorenii termină astfel prima parte a campionatului pe poziţia a cincea, cu 32 de puncte, în timp ce FC Argeş se află pe locul 16, cu 14 puncte, la egalitate cu Jiul şi cu un punct mai mult decât lanterna roşie, FC Naţional.

Poli a deschis scorul în minutul 18, prin Mihăiţă Pleşan. Gigel Bucur a pătruns în careu, până la linia de şase metri, a lăsat pentru Mansour, iar acesta a pasat în lateral la Pleşan, care a marcat din cădere.

Gazdele şi-au dublat avantajul în minutul 30, când Mansour a marcat din foarfecă, de la 10 metri lateral dreapta, la colţul lung.

Gigel Bucur a ridicat scorul la 3-0, în minutul 56, când a primit un balon la marginea suprafeţei de pedeapsă a piteştenilor, a trecut cu uşurinţă de Ionuţ Badea şi a marcat cu un şut din colţul careului de 6 metri, pe sub Boşneag.

În minutul 74, Gabriel Cânu (Poli Timişoara) a primit cartonaşul roşu, pentru un gest nesportiv la adresa lui Bilaşco.

FC Argeş a redus din diferenţă în minutul 90+3, când Andrei Prepeliţă a marcat, de la 6 metri, de lângă Latovlevici, după o centrare de pe stânga a lui Daniel Rednic.