Poloiştii au ratat calificarea în grupele Ligii campionilor

Inaba a marcat un gol
Inaba a marcat un gol - © FOTO: OradeaBestPhoto
CN Terrassa s-a dovedit o „nucă prea tare” pentru vicecampioana României. Nevoiţi să remonteze diferenţa de trei goluri după manşa tur (7-10), poloiştii de la CSM Oradea au pierdut miercuri seara şi returul play-off-ului LEN Champions League, scor 5-6 (0-1, 2-2, 3-1, 0-2).

Spaniolii au deschis scorul şi au condus apoi în cea mai mare parte a timpului de joc. Revirimentul orădenilor s-a produs în sfertul al treilea când au marcat de trei ori consecutiv, iar japonezul Yusuke Inaba a adus pentru prima dată CSM Oradea în avantaj (5-4). Speranţele „remontadei” s-au năruit în ultimul sfert, când spaniolii au profitat de lipsa de experienţă a gazdelor şi au mai punctat de două ori (5-6).

Celelalte goluri ale orădenilor au fost marcate de V. Dragomirescu (2), A. Popoviciu şi B. Remeş.

CSM Oradea va continua în cupele europene, urmând să evolueze în LEN Euro Cup.