Poloiştii, galop de sănătate

ORADEA - Etapa a VIII-a a Superligii Naţionale de polo pe apă a consemnat, conform aşteptărilor, două victorii facile pentru CSM Leonardo, care a învins clar Rapidul.

Dacă în ultimele sezoane, giuleştenii ne-au făcut ceva probleme la Oradea, de data aceasta realitatea din bazin a fost cu totul alta, meciurile fiind la discreţia poloiştilor orădeni.

În prima partidă, gazdele au început jocul în forţă, conducând cu 4-0. Rapidul a înscris primul gol abia în fi nalul primului sfert. Au urmat opt minute ceva mai echilibrate, acesta fiind singurul sfert din cele două întâlniri încheiat la egalitate. CSM Leonardo conducea la pauză cu 6-3. Cel de-al treilea sfert a fost şi el destul de echilibrat, după care gazdele au „apăsat din nou pe accelerator” în cel de-al patrulea sfert. A fost sfertul lui Ramiro Georgescu, care a înscris trei goluri de excepţie. Primul dintre ele, cel cu numărul 9 pentru echipa sa, a fost un veritabil număr de virtuozitate, internaţionalul orădean ridiculizându-şi adversarii. Partida s-a încheiat cu scorul de 12-5, după un meci în care orădenii au jucat destul de relaxat.

CSM Leonardo a obţinut ieri o victorie şi mai categorică, cu toate strădaniile Rapidului de a limita proporţiile scorului. A fost practic un meci fără istoric, orădenii impunându-se în toate cele patru sferturi. Un fapt remarcabil, toţi jucătorii înscrişi pe foaia oficială, cu excepţia portarilor Barát şi Kuna, precum şi a lui Ridzyk, au reuşit să înscrie goluri. CSM Leonardo a câştigat ieri cu 16-4, un scor care scuteşte de prea multe comentarii.

Bazinul olimpic „Ioan Alexandrescu”. Spectatori: circa 150
CSM Leonardo Oradea – Rapid Bucureşti 12-5 (4-1, 2-2, 2-1, 4-1) şi 16-4 (3-1, 4-0, 5-2, 4-1)

CSM Leonardo: Barát, Kuna (portari) – Dunca 0+1, Baidoc 2+2, Ungureanu 2+2, Zentai 0+2, Popoviciu 0+1, Tarnoveţchi 0+1, Ridzyk 1+0, Andrei Creţu 1+1, R. Georgescu 6+2, Kadar 0+3, Mălai 0+1.

Rapid: Boca, Toacă, Ionescu (portari) – Popescu 1+0, Stanciu, Bejgu, Orzoiu 0+1, Ianc 0+1, Ceobanu 4+2, Fierăşteanu, Bogatu, Mateiaş, Rădoi, Gospodinov.
Arbitri: Cristian Barabancea (Bucureşti), Attila Brosovszki (Arad)