Poloiştii merită locul secund

Cel de-al treilea turneu final al Superligii Naţionale de polo pe apă a consemnat evoluţiile foarte bune ale echipei CSM Oradea, care a învins detaşat formaţiile Rapid şi Dinamo, pierzând apoi „la mustaţă” meciul cu campioana Steaua.

Echipa orădeană şi-a consolidat locul secund în clasamentul Superligii, având patru puncte avans faţă de ocupantele locurilor III şi IV, Dinamo, respectiv Rapid. Elevii antrenorului Cornel Gordan nu mai pot pierde un loc pe podium înaintea ultimului final, având şanse certe pentru câştigarea titlului de vicecampioni naţionali.

Recital cu Rapid

Partida cu Rapid a constituit un veritabil recital al orădenilor. CSM a deschis scorul prin Korbuly, conducând apoi cu 3-0. Rapidul a înscris pentru prima oară abia spre finalul reprizei secunde, în minutul 15, printr-un penalty transformat de Rădoi. Gazdele şi-au mărit avantajul la 4-1 în repriza a treia, dar l-au pierdut pe omul loc numărul unu, Ramiro Georgescu, descalificat pentru trei eliminări.

Din fericire, orădenii n-au resimţit absenţa lui Ramiro, dezlănţuindu-se efectiv în ultimul „sfert”, pe care l-au câştigat cu 5-1. CSM Oradea şi-a ridiculizat adversarii, pe fondul unui joc excelent, în care au excelat Goina şi Baidoc. Rezultatul final, 9-2, scuteşte de prea multe comentarii.

CS Municipal a câştigat fără probleme şi partida cu Dinamo, scor 8-5, succesul gazdelor fiind mai clar decât sugerează rezultatul final. Orădenii au câştigat la limită primele două reprize, scoruri 3-2 şi 2-1, detaşându-se apoi în „sfertul” al treilea, când scorul a devenit 7-3, prin cele două goluri marcate de Mircea Mălai. Gazdele şi-au conservat apoi avantajul în ultima repriză, rezultatul final fiind 8-5.

Cursă de urmărire

Orădenii au început foarte slab meciul cu Steaua, pierzând prima repriză cu scorul de 5-1. Campionii au început în forţă, înscriind patru goluri din tot atâtea atacuri. Surprinşi de iureşul stelist, orădenii au redus din diferenţă prin Baidoc, dar bucureştenii şi-au majorat avantajul în repriza secundă, scorul devenind 6-1 şi 7-2.

Gazdele au început apoi o teribilă cursă de urmărire, câştigând al treilea „sfert” cu 1-0. Steaua conducea cu 7-4 înaintea ultimei reprize, care a fost cea mai frumoasă a meciului. Orădenii s-au apropiat în final la un singur gol, scor 9-8, dar n-au mai avut puterea să egaleze.