Porto – Chelsea, egal deschis

FC Porto si Chelsea au terminat la egalitate un meci care a avut un debut fulminant. Terry s-a reaccidentat in acest meci, dupa un contact cu Lopez

Ambii antrenori au optat sa foloseasca un sistem 4-4-2 in partida de pe Estadio do Dragao, de miercuri seara. Manuel Jesualdo Ferreira, antrenorul portughezilor, a trimis in teren urmatorii jucatori: Helton; Fucile (Bruno Moraes), Bruno Alves, Pepe, Bosingwa; Raule Meireles, Assuncao, Gonzalez; Quaresma, Postiga, Lopez. Oponentul sau, Jose Mourinho, a hotarat sa-l titularizeze pe ucrainianul Shevchenko, desi acesta a dezamagit in multe jocuri. Iata si primul 11 trimis de Mourinho: Cech; Bridge, Carvalho, Terry (Robben, Obi Mikel), Diarra; Lampard, Makelele, Ballack, Essien; Drogba, Shevchenko

Cele doua echipe n-au stat prea mult pe ganduri si au atacat inca din primele minute. In minutul 3, Ballack obtine o lovitura libera, Lampard executa, dar mingea trece peste poarta. In minutul 9, capitanul englezilor, John Terry se accidenteaza dupa un contact cu Lopez, dar acesta prefera sa continue meciul.

In minutul 12, Raul Meireles deschide scorul dupa un sut din vole de la peste 20 de metri, care il lasa fara replica pe Cech. Apararea lui Chelsea a fost adormita la aceasta faza.

Un minut mai tarziu, John Terry este schimbat cu Arjen Robben. Essien i-a luat locul lui Terry in defensiva.

In minutul 13, Andriy Shevchenko inscrie cu un sut cu piciorul stang care il invinge pe Helton. Ce inceput pentru Robben, care a dat o pasa de gol la cateva secunde dupa ce a intrat pe teren.

In minutul 20, Lopez suteaza dar mingea este salvata de Cech. Pericol mare la poarta lui Helton in minutul 29. Lampard executa periculos o lovitura de colt, dar Helton salveaza. Querasma a fost foarte aproape sa-i aduca pe portughezi in avantaj in minutul 39. Aripa portughezilor l-a lobat pe Cech, dar mingea s-a dus in bara portii.

Desi a fost introdus in minutul 13, Robben a fost schimbat in minutul 46 cu Obi Mikel. Ritmul de joc a fost unul foarte plictisitor in repriza a doua, cu putine sanse de gol. Chelsea a parut ca se multumeste cu rezultatul de pe tabela.

In minutul 70, Cech primeste un cartonas galben pentru proteste. Sutul lui Ballack din minutul 74 a trecut peste poarta.  In minutul 78, Shevcenko ii da o pasa superba lui Drogba, dar sutul acestuia loveste bara portii lui Helton, dupa care iese afara. In minutul 85, Adriano a avut sansa sa inscrie golul victoriei pentru Porto, dar sutul sau a trecut pe langa poarta lui Cech. Ultima sansa a partidei i-a apartinut lui Lampard in minutul 87, dar Helton salveaza din nou.

Meciul s-a terminat cu scorul de 1-1, ambele echipe fiind multumite cu acest rezultat.