Porto campioana!

PORTUGALIA – FC Porto a castigat cel de-al 22-lea titlu din istorie, dupa ce a invins, scor 4-1, pe Deportivo Aves. Lupta pentru castigarea titlului a fost mai stransa ca oricand, trei echipe batandu-se pana in ultima etapa.

Adriano a deschis balul pe “Estadio Dragao” in minutul 27, reluand in plasa balonul cu o lovitura de cap de la 6 metri. Surprinzator, Aves a egalat in minutul 34, Moreira introducand balonul in poarta dupa o deviere cu capul a unui coechipier.

Lopez i-a readus pe campioni pe primul loc in minutul 52, sutand pe jos de la 20 de metri, dupa o actiune individuala. Lucrurile incepeau sa fie clare in minutul 59, cand dupa un corner executat de Quaresma, Ribeiro, nejenat, si-a introdus balonul in propria poarta.

Scorul final a fost stabilit de Lopez, care a reusit dubla in minutul 90, cu un sut sec la vinclul portii.

FC Porto a castigat astfel cel de-al doilea titlu consecutiv si, totodata, cel de-al 22-lea din istorie, locul doi fiind ocupat de Sporting Lisabona, in timp ce pe locul trei s-a clasat Benfica.

FC Porto si Sporting Lisabona merg direct in grupele Ligii Campionilor, Benfica va juca turul trei preliminar in Liga, iar Belenenses, Braga si Pacos de Ferreira vor merge in Cupa UEFA.