Prima victorie în retur pentru Liberty

PETROSANI – Salontanii şi-au revenit pe terenul unei echipe unde nu multă lume ar fi pariat pe succesul oaspeţilor şi au învins Jiul Petroşani cu 2-1 (1-1). Două formaţii fără griji au oferit un meci spectaculos pigmentat cu multe faze de poartă.

Liberty a deschis scorul încă din minutul 2, când Cristi Bud a scăpat spre poartă şi l-a executat pe Zdrâncă. Golgeterul a trecut pe lângă majorarea scorului, dar şutul său de la şapte metri a fost scos de portar (6). A fost prima din seria de opt ratări din poziţie singur cu portarul. Între acestea, Tismănaru a reuşit să egaleze cu o lovitură de cap, trimisă din centrul careului (18). Până la pauză, Bud l-a îmbătrânit pe Selymes, care nu-şi credea ochilor, cum golgeterul Salontei nu a reuşit să înscrie în minutele 26, 28, 35, 39 şi 41, faţă în faţă cu Zdrâncă.

Victoria meritată a fost adusă, în minutul 72, de internaţionalul maghiar de juniori Birtalan Botond, care a scăpat spre poartă şi a trimis pe lângă Zdrâncă, ieşit în întâmpinare. Ultima ocazie mare a meciului a aparţinut tot salontanilor, când Kodobocz nu a nimerit poarta din patru metri (84). Până la urmă, importantă rămâne victoria, care a întrerupt o serie neagră avută de Liberty în acest început de retur.

Jiul Petroşani – Liberty 1-2

Stadion Jiul. Teren bun. Spectatori: 400

Au marcat: Tismănaru ’18 / Cr. Bud ‘2, Birtalan ’72

Jiul: Zdrâncă – V. Stancu, C. Dinu, Tismănaru, Cruceru – Răduţoiu (’55 Matei), Apetrei, Boboc, Istinie – Drăghici, Antohi (’70 Afrem). Antrenor: Gheorghe Poenaru

Liberty: Szasz – A. Florean (’40 Mândru), Roşca, Mila, Coca – Kodobocz, Sorian (’54 Ianc), Deaconescu, Iambor – Birtalan, Cr. Bud (’82 Bajner). Antrenor: Tibor Selymes

Arbitri: Paul Unimatean (Zalău) – Mihaela Popescu (Târgu Jiu), Marin Stănescu (Craiova). Observator FRF: Emil Tudor (Târgovişte).