Prima victorie pentru FC Bihor

9Comentarii
ORADEA - FC Bihor a spart gheata în aceasta editie de campionat si a obtinut prima victorie în fata Minerului Lupeni, o echipa aflata în suferinta, scor 4-1 (1-1). Presati de pozitia din clasament, oradenii au intrat greu în meci. Primele situatii de poarta le-au apartinut minerilor, iar în minutul 12 Lipitor a salvat miraculos fata în fata cu Chisu.

Avertismentul oaspetilor s-a concretizat în minutul 13, când D. Militaru a centrat în centrul careului si Nicorec, nemarcat, a plasat cu capul mingea în plasa. Dupa doua minute în tribuna a sosit si Romulus Gabor, antrenorul cu care presedintele Alexandru Toth a negociat preluarea echipei. Pe teren, oradenii au început sa-si revinã si Lukacs a ratat o ocazie mare, „capul” sau fiind scos de sub transversala de Bãnica (24). Egalarea a survenit în minutul 38, când R. Radu a executat bine un corner, un grup de jucatori au sarit sa loveasca balonul, care a ricosat în propria poarta din capul lui Dumitra (1-1). Oradenii au început în fortã repriza a doua, primele zece minute fiind devastatoare pentru defensiva minerilor. În minutul 50, dupa o combinatie între Ayza si Bucur, ultimul a trimis în bara. A urmat primul gol din actiune reusit de FC Bihor în acest sezon: Radu a insistat la o minge deviata, a centrat în fata portii, de unde Lukacs l-a executat pe Banica. Nici nu s-au dezmeticit minerii, ca Lukacs a mai modificat o data tabela de marcaj cu un sut la colþul lung (55). La 3-1, Lipitor a respins sutul lui Chisu (59), iar pe contraatacul lui Sarca, Radu a sutat de la zece metri si portarul a respins. Nou intratul V. Florea a stabilit scorul final, 4-1, cu un sut sec de la 16 metri, plasat în dreapta lui Banica. Trei puncte importante în urma carora echipa oradeana a scapat de lanterna rosie.

CASETA TEHNICA
FC Bihor – Minerul Lupeni 4-1 (1-1)
Stadion Municipal. Teren bun. Spectatori: 300
Au marcat: Dumitra ’38 autogol, Lukacs ’53 ºi 55, V. Florea ’71 / Nicorec ’13
FC Bihor: Lipitor – Sarca, Musca, Ambrus, A. Achim – Ayza (’80 Opriceanã), I. Filip, C. Bucur (’66 Mihu), Butuc – R. Radu, Lukacs (’57 V. Florea). Antrenor: Vig Zoltan
Minerul: N. Bãnicã – I. Dragomir, C. Irina, Pocian, C. Bar – D. Militaru, Dumitra (’46 Vlãduþi), V. Apostol, Nicorec (’55 Bozian), Iambor (’46 M. Roman) – Chiþu. Antrenor: Marin Tudorache.
Remarcaþii meciului: Þârcã, Lukacs, V. Florea, I. Filip / Chiþu
Cartonase galbene: Ambruº ’30, Filip ’50 / Dumitra ’20
Arbitri: Claudiu Stefãnuti (Bistrita) – Florin Potora (Turda), Emil Cristea (Arad).
Observator FRF: Dan Costin (Zalãu).