Primul eşec al campionilor

BUCURESTI - CSM Leonardo a suferit ieri prima înfrângere din actuala ediţie a Superligii de polo, fiind învinsă de Steaua în primul meci al „dublei” din etapa a X-a, disputată în devans. Eşecul orădenilor s-a datorat prestaţiei foarte slabe din primul sfert, câştigat de stelişti cu scorul de 5-1.

Gazdele au condus cu un neverosimil 5-0, prin golurile marcate de Negrean, G. Georgescu, Ghiban, Gospodinov şi Cristescu, în faţa unei echipe rămasă parcă în „bloc-starturi”. CSM Leonardo a marcat primul său gol abia în ultimul minut al primului sfert, prin Andrei Creţu.

Cel de-al doilea sfert a consemnat revenirea puternică a orădenilor, care au redus substanţial din handicap. Monostori a dat semnalul iureşului orădean, scor 5-2, după care G. Georgescu a marcat din nou pentru Steaua, scor 6-2. Oaspeţii înscriu apoi trei goluri consecutive, prin Zentai, Monostori şi Kádár şi CSM Leonardo se apropie ameninţător, la un singur gol, scor 6-5. La pauză, meciul era practic relansat. Cel de-al treilea sfert a fost foarte echilibrat, ambele echipe marcând câte un singur gol, prin Negrean, respectiv Zentai, scor 7-6. Orice era încă posibil înaintea ultimului sfert, orădenii lăsând impresia că au puterea să egaleze şi să lupte pentru un rezultat favorabil. Din păcate, nu s-a întâmplat aşa. Steaua s-a apărat foarte exact şi a mai marcat de două ori, prin G. Georgescu şi Muşat, scorul final fiind 9-6.

Antrenorul Cornel Gordan a acuzat prestaţia arbitrilor. „În primul sfert, Steaua a fost ajutată să se desprindă, fiind favorizată de maniera de arbitraj”, a spus tehnicianul orădean. Cel de-al doilea meci dintre Steaua şi CSM Leonardo are loc azi, de la ora 16 (în direct la TVR 2).

Bazinul Floreasca. Spectatori: circa 300

Steaua – CSM Leonardo 9-6 (5-1, 1-4, 1-1, 2-0)

Steaua: Nenciu, Drăguşin – portari; Giuclea, B. Matei, Stancu, Gospodinov 1, Buşilă, Negrean 2, Cristescu 1, Chioveanu, G. Georgescu 3, Muşat 1, Ghiban 1. Antrenori: Vlad Hagiu, Gelu Lisac

CSM Leonardo: Barát, D. Creţu – portari; Samuilă, Baidoc, Diaconu, B. Câmpianu, Popoviciu, Tarnoveţchi, Zentai 2, A. Creţu 1, Monostori 2, Kádár 1, Mălai. Antrenor: Cornel Gordan

Arbitri: Radu Matache (Bucureşti), Mircea Mischian (Cluj-Napoca)