Procentaj maxim la handbalul feminin

Cluj – Lotul A al naţionalei de handbal feminin a României a învins, ieri, cu scorul de 33-28 (17-12), reprezentativa Macedoniei, într-un meci contând pentru Trofeul Carpaţi, ce se desfăşoară la Cluj-Napoca.

România a controlat autoritar partida, având în repriza secundă şi 10 goluri avantaj, însă pe final tricolorele s-au relaxat şi diferenţa s-a diminuat.
Prestaţie onorabilă

Carmen Cartaş, singura jucătoare de la Cetate Deva, prezentă la lot, s-a achitat bine de sarcini. Deveanca a fost sigură şi exactă în defensivă şi a impresionat prin forţă în ofensivă, reuşind chiar să marcheze un gol.

Antrenorii naţionalei, Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi, au reclamat, pe parcusul meciului, maniera de arbitraj a croaţilor Nikolici şi Stoijkovici, Tehnicieni au acuzat că fluieraşii au dictat, doar în prima repriză, şase eliminări pentru România, şi doar una pentru adversare, iar la final totalul eliminărilor a fost de 12 la 4.

Egalitate pe podium
După două etape la Trofeul carpaţi, România A ocupă locul 2 în clasamentul competiţiei, la egalitate de puncte, 4, cu liderul Coreea de Sud şi ocupanta locului trei, Croaţia. Azi, începând de la ora 15.00, sunt programate meciurile Coreea de Sud – România B, Serbia – Macedonia şi România A – Croaţia, ultimul fiind transmis în direct de TV Sport.

România A – Macedonia 33-28 (17-12)

Romania A: Tereza Pîslaru, Luminiţa Dinu – Ramona Maier, Adina Meiroşu (5), Roxana Cherescu, Mihaela Senocico (5), Ioana Manea (1), Steluţa Luca (2), Alice Elisei – Ardean (5), Elena Avădanii (7), Mihaela Tivadar (2), Carmen Cartaş (1), Valeria Beşe, Ionela Gîlcă (5).

Macedonia: cele mai multe goluri au fost reuşite de Pecerska şi Ponjanko (câte 5).