Program Festivalul Internațional de Teatru Oradea 2017 (FITO)

Program Festivalul Internațional de Teatru Oradea 2017 (FITO)
Teatrul Regina Maria, în parteneriat cu Consiliul Judeţean Bihor, Primăria Municipiului Oradea, Fundaţia Culturală FITO, DDIP Bihor şi UNITER, organizează în perioada 24 septembrie – 1 octombrie a V-a ediţie a Festivalului Internaíonal de Teatru Oradea.

DUMINICĂ, 24 SEPTEMBRIE

-Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – REGELE CERB, de Carlo Gozzi, regia Alexandru Colpacci – Teatrul Regina Maria Oradea – PREMIERĂ

LUNI, 25 SEPTEMBRIE

-Ora 17:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor –  PE JUMĂTATE CÂNTEC, text și regie de Crista Bilciu – Teatrul de Foc, București

-Ora 19:00, Sala Arcadia – ALTE TREI SURORI, după J. S. Sinisterra, regia Antonella Cornici – Teatrul I. D. Sîrbu Petroșani

-Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – EDMOND, scenariu bazat pe textul lui David Mamet, regia Andrei Dinu – Teatrul Municipal Baia Mare

MARȚI, 26 SEPTEMBRIE

-Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses (Strada Republicii) | Lansare de carte – CIULEI ACASĂ ŞI  ÎN LUME, ediţie îngrijită de Florica Ichim şi Anca Mocanu

-Ora 17:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – OPEN, de Ana Cucu Popescu, regia Leta Popescu – ASOCIAȚIA RECIPROCA, Cluj – Napoca

-Ora 18:30, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – ORAȘUL NOSTRU, un spectacol adaptat după piesa lui Thornton Wilder, regia Cristian Ban – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

-Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – SOLDATUL DE CIOCOLATĂ (SAU ARMELE ŞI OMUL), de George Bernard Shaw, regia Andrei Șerban – Teatrul Odeon București

-Ora 21:30, Sala Arcadia – UN STEJAR, de Tim Crouch, regia Bobi Pricop – Teatrul Tineretului Piatra Neamț

MIERCURI, 27 SEPTEMBRIE

-Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses (Strada Republicii) | Lansare de carte – ALEXANDRU TOCILESCU SE POVEŞTEŞTE (vol. I şi II), volum îngrijit de Florica Ichim

-Ora 18:00, Sala Arcadia – MIGRAAANŢI SAU PREA SUNTEM MULŢI PE NENOROCITA ASTA DE BARCĂ, de Matei Vişniec, regia Ovidiu Caița – Teatrul de Vest Reșița

-Ora 18:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – PLAY STRINDBERG, de Friedrich Durrenmatt, regia Matei Varodi – Teatrul „Alexandru Davila” Piteşti

-Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – DRUMEȚIA (SAU DESPRE SEXUALITATE AZI), de Martin Heckmanns, regia Vlad Massaci – Teatrul de Comedie București

-Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – SOMNAMBULISM, de Iaroslava Pulinovici, regia Alexandru Mâzgăreanu – Teatrul Nottara Bucureşti

-Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL LEAR, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria Oradea

JOI, 28 SEPTEMBRIE

-Ora 19:00, Sala Arcadia – FAT PIG, de Neil LaBute, regia Laura Moldovan – Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați

-Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – TOTUL E RELATIV, de Alan Ayckbourn, regia Felix Alexa – Teatrul Nottara București

-Ora 20:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – DIN BIHOR PÂNĂ-N BANAT – CONCERT EXTRAORDINAR, regia Leontin Ciucur, Ansamblul Artistic Profesionist Crișana, Oradea

-Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – FETIȚA SOLDAT, de Mihaela Michailov, regia Silvia Roman – Teatrul Național „I.L. Caragiale” București

VINERI 29 SEPTEMBRIE

-Ora 12:00, Foaier Loji – Teatrul Regina Maria – ARGUMENTE ÎN FAVOAREA UNUI FESTIVAL DE TEATRU SCURT. ISTORIC, DEVENIRI, DOMINANTE TEMATICE ŞI ESTETICE. CONTROVERSE, colocviu organizat în colaborare cu AICT TEATROLOGIE, moderator: prof.univ. dr. Mircea Morariu – critic de teatru

-Ora 16:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – SCUFIȚA ROȘIE, adaptare după Charles Perrault și Frații Grimm, regia Maria Mierluț – Trupa Arcadia Oradea

-Ora 17:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – M.I.S.A PĂRUT, de Alexa Băcanu, regia Dragoș Alexandru Mușoiu – REACTOR Cluj-Napoca

-Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – CABINIERUL, Ronald Harwood, regia Ovidiu Caița – Teatrul de Nord Satu Mare

-Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – OLEANNA, de David Mamet, regia Vlad Cristache – Teatrul „Jean Bart” Tulcea

SÂMBĂTĂ, 30 SEPTEMBRIE

-Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses (Strada Republicii) | Lansare de carte – TEATRUL: INTRIGĂ ŞI IUBIRE (vol. I şi II), de Elisabeta Pop

-Ora 19:00, Sala Arcadia – BÉRENGER – recital Emil Boroghină,  după „Ucigaş fără simbrie” de Eugène Ionesco, regia Alina Hiristea

-Ora 21:00, Sala Mare a Teatrului – CAFENEAUA PIRANDELLO, scenariu dramatic de Anca Măniuțiu – după texte de Luigi Pirandello, regia Mihai Măniuțiu –Teatrul Regina Maria Oradea

-Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – ORIGINI, coordonator exerciţii scenice Cătălin Grigoraş – spectacol stradal – Teatrul „Aureliu Manea” Turda

DUMINICĂ, 1 OCTOMBRIE

-Ora 18:00, Sala Mare a Teatrului – URSUL, de A. P. Cehov, regia Felix Alexa – Teatrul de Stat Constanța

-GALA DE PREMIERE – la finalul spectacolului URSUL

-Ora 19:00, Sala Arcadia – BARACA, de Aiat Fayez, regia Tudor Lucanu, Teatrul Regina Maria

-Ora 20:00, Sala Studio Szigligeti – COLIZIUNI, regia Dimény Levente – Teatrul Szigligeti Oradea

-Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – Concert FILIP BAND

Taguri: ,


0Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici !