Program Festivalul Medieval Oradea 2019

De Bihon.ro
Reactualizat la:
1Comentariu
Program Festivalul Medieval Oradea 2019
Ediția 2019 a Festivalului Medieval Oradea este organizată de Asociația pentru promovarea turismului din Oradea și regiune (Visit Oradea) și Primăria Oradea, cu sprijinul Asociației Deus Vult, al Muzeului Orașului Oradea – MoO și al VPK – Packaging Salonta.

Vineri – 05.07.2019

Programul concertelor la scena principală

📌VINERI, 5 iulie

Rock the Symphony – 21:00

Dan Andrei Aldea, Dan Bittman, Cristi Minculescu, Calin Goia, Dan Teodorescu, Flavius Buzila, Orchestra simfonică Bigg Dimm a’Band a Academiei de Muzică ”Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, dirijor Răzvan Metea

📌SÂMBĂTĂ, 6 iulie

100 Folk Celsius – ora 20:00

Nicu Alifantis & ZAN – ora 21:00

📌DUMINICĂ, 7 iulie

Subcarpați – ora 21:00

VINERI – 05.07.2019

Curtea Cetății – Zona scenei principale

· 12:00 Hunyadi Mátyás Fekete Serege (demonstrații cu arme de foc medievale)

· 15:00 Court of Lord de Peren (prezentare de costume și mânuirea armelor din sec. XIV)

· 19:00 Anacronism (poveste medievală)

Curtea Palatului Princiar

o 13:00 Kard és Kereszt Johannita Testvériség – formațiuni de luptă din sec XII

o 16:00 Rosichi – demonstrații de Buhurt

o 20:00 Compania Draco Nigrus – demonstrații specifice Ordinului Dragonului

Zona pentru copii

· 12:00 Truverii – farse medievale

· 13:00 Peregrinii – muzică medievală

· 14:00 Zolnok Lovagrend – formațiuni de luptă din sec XV

· 17:00 Nokors – tir cu arcul

· 18:00 Remdih – muzică medievală

· 19:00 Hollóének – muzică medievală

Zona Taberelor Medievale

· 10:00 Concurs de tir cu arcul și Concert Peregrinii

· 11:00 Jocuri vânătorești – Agentura Hector

· 12:00 Jocuri nomade – Anda Lovasharc, Vulturii din Călata, Nyugati Gyepu

· 13:00 TURNIR – Les Ecuyers De L’Histoire

· 14:00 Concert Hollóének și Remdih

· 16:00 Jocuri vânătorești – Les Ecuyers De L’Histoire

· 17:00 Marea Deschidere

· 18:00 Reconstituire: “Războaiele Husite din perioada lui Sigismund de Luxemburg” PART 1

· 19:00 Jocuri nomade

· 20:00 TURNIR – Agentura Hector

· 21:00 BUHURT – Women Ring Fight 1 vs 1

· 22:00 Jonglerii cu Foc – Oțet Light and Fire

Sâmbătă – 06.07.2019

Curtea Cetății – Zona scenei principale

· 11:00 Peregrinii – muzică medievală

· 12:00 Templiere de Crucis Sanctae – demonstrații de luptă

· 15:00 Cavalerii Cetăților Bârsei – demonstrații de luptă

· 19:00 Beli Orlovi – demonstrații de luptă

· 22:00 Otet Light and Fire – Jonglerii cu Foc

Curtea Palatului Princiar

o 13:00 SHS Fratres Armati – demonstrații de luptă sec XII

o 14:00 Hollóének – muzică medievală

o 16:00 Red Cuvara – demonstrații de luptă sec XII-XII

o 20:00 Hrafnarbroether – demonstrații de luptă sec X

o 21:30 Otet Light and Fire – Jonglerii cu foc

Zona pentru copii

o 12:00 Truverii – farse medievale

o 13:00 Remdih – muzică medievală

o 14:00 Antares Corporasion – demonstrație ecvestră

o 16:00 Truverii – farse medieval

o 16:00 Atelier de Linogravură (Asociația Noua Acropolă)

o 17:00 Soimanart – prezentarea echipamentelor de vânătoare din Evul Mediu

o 19:00 Truverii – farse medievale

o 22:30 Otet Light and Fire – jonglerii cu foc

Zona Pieței Medievale (copacul cel bătrân din Parcul Cetății)

o 10:00 Truverii – farse medievale

o 16:00 Peregrinii – muzică medievală

o 19:00 Hollóének – muzică medievală

o 21:00 Remdih – muzică medievală

Zona Taberelor Medievale

o 10:00 Tap Fight 1 vs 1 și Concert Holloenek

o 11:00 Jocuri vânătorești – Les Ecuyers De L’Histoire

o 12:00 Jocuri nomade – Tir cu arcul călare

o 13:00 TURNIR – Agentura Hector

o 14:30 Peregrinii – muzică medievală

o 15:30 Hollóének – muzică medievală

o 16:00 Bridge Fight Competition

o 17:00 Demonstratii de lupte călare cu Teutonii Transilvaniei și Vulturii din Călata

o 18:00 – “Războaiele Husite din perioada lui Sigismund de Luxemburg” PART II – Agentura Hector și Les Ecuyers De L’Histoire

o 19:00 Nomad Triathlon Competition

o 20:00 TURNIR FULL CONTACT

o 21:00 Pro Fight Octogon 1 vs 1 (MMA Medieval)

o 22:00 Hypnosis Vampiria – Jonglerii cu Foc

Duminică – 07.07.2019

Curtea Cetății – Zona scenei principale

o 11:00 Truverii – farse medievale

o 12:00 Cavalerii Cetăților Bârsei – demonstrații de luptă

o 13:00 Hollóének – muzică medievală

o 14:00 Peregrinii – muzică medievală

o 15:00 Ursul Brun – demonstrații de lupte medievale

Curtea Palatului Princiar

o 13:00 Hunyadi Mátyás Fekete Serege – demostrații cu arme medievale

o 15:00 Truverii – farse medievale

o 17:00 Peregrinii – muzică medievală

o 18:00 Remdih – muzică medievală

Zona pentru copii

o 10:30 Atelier de linogravură (Asociația Noua Acropolă)

o 14:00 Vulturii din Călata – demonstrații de luptă

o 16:30 Truverii – farse medievale

o 18:00 Hollóének – muzică medievală

o 19:00 Peregrinii – muzică medievală

Zona Pieței Medievale (copacul cel bătrân din Parcul Cetății)

o 10:00 Peregrinii – muzică medievală

o 12:20 Truverii – farse medievale

o 15:00 Remdih – muzică medievală

Zona Taberelor Medievale

· 11:00 Competiție călare în stil nomad

· 13:00 Competiție Buhurt pe echipe 3 vs 3

· 14:30 Jocuri vânătorești

· 14:00 Peregrinii – muzică medievală

· 15:30 Hollóének – muzică medievală

· 16:00 Free fight

· 17:30 Închiderea oficială și înmânarea cupelor; Concerte Hollóének și Remdih.



1Comentariu

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici !

versiunea HTML a comentariilor