Programul Târgului de Crăciun din Cetatea Oradea

Reactualizat la:
3Comentarii
Programul Târgului de Crăciun din Cetatea Oradea
Activități diverse pentru copii, colinde, ornamente de Crăciun, vin fiert, sunt doar câteva dintre atracțiile principale ale Târgului de Crăciun desfășurat în Cetatea Oradea. 

Luni 28 decembrie

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

17.00 – 20.00 Asociatia Manus Pulchrae  Ornamente de pom din mărgele pe sârmă de memorie.

Marți 29 decembrie

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

17.00 – 20.00 Asociatia Manus Pulchrae  Ornamente din hârtie cauciucată.

Data 30 dec- miercuri

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

17.00 – 20.00 Asociatia Manus Pulchrae  Ghirlande HAPPY NEW YEAR.

IN ATELIERE SE LUCREAZĂ NUMAI CU MATERIALE NATURALE, CU TEHNICI TRADIŢIONALE. Intrarea la program se face la ora fixa.

Costul unei ore este între 10 lei și 20 de lei și include materialule necesare.

Pentru programari:

Asociatia Manus Pulchrae  -Toth Beata 0744 177 272

Prietenii Veseliei- Corina Costruț 0753 023 753

Ateliere de creatie mestesugaresti- Pázmán Ida 0740 904110.

Programul lui Moș Crăciun:

Perioada: 04-23 decembrie

Luni-Vineri- 17:00-20:00

Sâmbătă-Duminica- 12:00-15:00   16:30- 19:30

Moșul va avea program lângă Bradul de Crăciun si se va plimba pe la Atelierul lui Mos Craciun si Atelierele de creatie mestesugaresti.

Vineri, 11 decembrie

17:00 Dans popular, 20 Csillagocska

17:20 Colinde, 20 min Adina Ciucur, Andreea Puşcaş

17:40 Obicei de Crăciun, 20 min ANS.FOLC. ,,CUNUNA DE PE CRIȘ” DIN TILECUȘ

18:00 Obicei de Crăciun, 20 min ANS.FOLC. ,,FLOAREA BARCĂULUI” DIN MARGHITA

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

17.00 – 20.00 Asociatia Manus Pulchrae  Decor pe ușă din hârtie cauciucată cu tehnica decupaj

18:00-20:00- Prietenii Veseliei   Atelier de creativitate “ O brad frumos”

Locație: Atelierele de creație meșteșugărești

15-17: atelier artă decorativă – Mihaela Tătulescu şi Radu Tîrnovean, cioplit in lemn – Lugosi András.

17-19: aranjamente florale de crăciun – Sabău Marius, confecţionat lumânări – Ungvári Ildikó.

Sâmbătă, 12 decembrie

17:00 Cântece de iarnă, 60 min Art Band – Şcoala de Arte „Francisc Hubic”

18:00 Colinde, 30 min Grupul Corinteii al Liceului de Arte

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

10.00 – 12.00 și 16.00 – 18.00 Asociatia Manus Pulchrae  Felicitări cu tehnica quilling.

18:00-20:00- Prietenii Veseliei   Atelier de creativitate “ Decoratiuni de iarna”

Locație: Atelierele de creație meșteșugărești

15-17: confecţionat lumânări – Ungvári Ildikó, cioplit in lemn – Lugosi András.

17-19: aranjamente florale de crăciun – Sabău Marius, broderie: confecţionat ornamente de brad brodate – Kövér Annamária.

Duminică, 13 decembrie

17:00 Colinde, 70 min Grupul Vocal Luscynia

18:10 Colinde, 30 min Ansamblul Folcloric „Nuntaşii Bihorului”

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

14.00 – 18.00 Asociatia Manus Pulchrae  Tehnica decupaj – ornament de pom din hârtie cauciucată

11.00-13.00- Prietenii Veseliei  Atelier de creativitate “ Povestea globului de Craciun”

Locație: Atelierele de creație meșteșugărești

15-17: confecţionat lumânări – Ungvári Ildikó, cioplit în lemn – Lugosi András.

17-19: aranjamente florale de crăciun – Sabău Marius, broderie: confecţionat ornamente de brad brodate – Kövér Annamária.

Luni, 14 decembrie

17:00 Colide, datini şi obiceiuri de Crăciun, 40 min Ansamblul Folcloric „Florile Bihorului” si Cercul de Estrada din cadrul Palatului Copiilor

17:40 Colinde, 20 min GABRIELA SABĂUANDRADA CRĂCIUNi

18:00 Colinde, 30 min Grup de elevi de la Şcoala Gimnazială „Szacsvay Imre”

18:30 Colinde, 15 min Grup de elevi de la Şcoala Gimnazială „Szacsvay Imre”

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

17.00 – 20.00 Asociatia Manus Pulchrae  Tehnica decupaj – ornament de pom din glob polistiren

18:00-20:00- Prietenii Veseliei   Atelier de creativitate “Decoratiuni de Craciun din paste fainoase”

Locație: Atelierele de creație meșteșugărești

15-17: modelare în lut: confecţionat îngeraşi din lut, pictat ornamente de brad din lut – Sályi Panna, atelier artă decorativă – Mihaela Tătulescu şi Radu Tîrnovean.

17-19: broderie: confecţionat ornamente de brad brodate – Kövér Annamária, turtă dulce: decorat ornamente de brad din turta dulce– Szénási Ferenc.

Marţi, 15 decembrie

17:00 Colinde, datini şi obiceiuri de Crăciun, 40 min Ansamblul „Dacia”

17:40 Colinde Corul Asociaţiei Pensionarilor Maghiari din Partium

18:00 Colinde, 15 Grup de elevi de la Şcoala Gimnazială „Szacsvay Imre”

18:15 Colinde, 10 min Grup de elevi de la Şcoala Gimnazială „Szacsvay Imre”

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

17.00 – 20.00 Asociatia Manus Pulchrae  Decor ușă din carton.

18:00-20:00- Prietenii Veseliei   Atelier de creativitate “ Globuri creative”

Locație: Atelierele de creație meșteșugărești

15-17: modelare în lut: confecţionat îngeraşi din lut, pictat ornamente de brad din lut – Sályi Panna, confecţionat ornamente de brad cu traforaj – Egyed Francisc.

17-19: aranjamente florale de crăciun – Sabău Marius, turtă dulce: decorat ornamente de brad din turta dulce– Szénási Ferenc.

Miercuri, 16 decembrie

17:00 Colinde, 40 min Corul „Diacon Nicolae Firu” al Liceului Teologic Ortodox „Roman Ciorogariu”

17:40 Colinde, 20 min Daniela Lele, Andrei Corb, Carţiş Alexandru

18:00 Colinde, 30 min Grup de elevi de la Şcoala Gimnazială „Szacsvay Imre”

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

17.00 – 20.00 Asociatia Manus Pulchrae  Felicitări cu forme perforate.

18:00-20:00- Prietenii Veseliei   Atelier de creativitate “Ingerasi “

Locație: Atelierele de creație meșteșugărești

15-17: modelare în lut: confecţionat îngeraşi din lut, pictat ornamente de brad din lut – Sályi Panna.

17-19: aranjamente florale de crăciun – Sabău Marius, turtă dulce: decorat ornamente de brad din turta dulce– Szénási Ferenc.

Joi, 17 decembrie

17:00 colinde Corul femeilor de la Biserica Reformată

17:30 Colinde, 20 min MONICA BLAGAMĂDĂLINA ILEA

18:00 Colinde, 15 min Gradinita nr.16

18:15 Colinde, 15 min Grup de elevi de la Şcoala Gimnazială „Szacsvay Imre”

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

17.00 – 20.00 Asociatia Manus Pulchrae  Ornamente din hârtie cauciucată.

18:00-20:00- Prietenii Veseliei   Atelier de creativitate “Ghirlanda uriasa”

Locație: Atelierele de creație meșteșugărești

15-17: turtă dulce: decorat ornamente de brad din turta dulce– Szénási Ferenc.

17-19: atelier artă decorativă – Mihaela Tătulescu şi Radu Tîrnovean, împâslire a lânii: globuri de craciun – Biro Böske.

Vineri, 18 decembrie

17:00 Colinde, 40 min Corul „Traian Moşoiu”

17:40 Colinde, 30 min VIOLETA GHERMANROMINA NEMEȘGRUPUL VOCAL ,,POENIȚELE” ORADEA

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

17.00 – 20.00 Asociatia Manus Pulchrae  Ornamente de pom din mărgele pe sârmă de memorie

18:00-20:00- Prietenii Veseliei  Atelier de creativitate “Steaua sus rasare “

Locație: Atelierele de creație meșteșugărești

15-17: suflat şi pictat globuri de sticlă – Szalma Zsolt şi Szalma Anikó,  turtă dulce: decorat ornamente de brad din turta dulce– Szénási Ferenc.

17-19: aranjamente florale de crăciun – Sabău Marius, împâslire a lânii: globuri de craciun – Biro Böske.

Sâmbătă, 19 decembrie

17:00 Colinde, 40 min Corul Voces

17:40 Colinde, 10 min Ioana Urs

17:50 Obicei de Crăciun, 20 min ANS.FOLC.,,DORULEȚ” DIN LUNCȘOARA

18:10 Colinde, 30 min SIMONA CAPTANIA BODEAVLAD ȘTEF

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

10.00 – 12.00 și 16.00 – 18.00 Asociatia Manus Pulchrae  Decoruri pe masă din carton.

11.00-13.00- Prietenii Veseliei  Atelier de creativitate “ Pictam globuri de Craciun”

Locație: Atelierele de creație meșteșugărești

15-17: suflat şi pictat globuri de sticlă – Szalma Zsolt şi Szalma Anikó, broderie: confecţionat ornamente de brad brodate – Kövér Annamária.

17-19: aranjamente florale de crăciun – Sabău Marius, turtă dulce: decorat ornamente de brad din turta dulce– Szénási Ferenc.

Duminică, 20 decembrie

17:00 Colinde, 90 min Grupul Meda Music

18:30 Cântece de Crăciun, 20 Corul „Csillafeny”

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

14.00 – 18.00 Asociatia Manus Pulchrae  Decor pe ușă din hârtie cauciucată cu tehnica decupaj.

17.00-20.00- Prietenii Veseliei  Atelier de creativitate “ Atelier de modelaj in lut”

Locație: Atelierele de creație meșteșugărești

15-17: suflat şi pictat globuri de sticlă – Szalma Zsolt şi Szalma Anikó, broderie: confecţionat ornamente de brad brodate – Kövér Annamária.

17-19: aranjamente florale de crăciun – Sabău Marius, turtă dulce: decorat ornamente de brad din turta dulce– Szénási Ferenc.

Luni, 21 decembrie

17:00 Dans popular, colinde, 30 min Dansatorii din Botean

17:30 Colinde, 20 min Corul de bărbaţi de la Biserica Reformată

17:50 Colinde Corul şi orchestra Bisericii Tabor scaune 70 buc.

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

17.00-20.00 Asociatia Manus Pulchrae  Felicitări cu tehnica quilling.

18.00-20.00- Prietenii Veseliei  Atelier de creativitate “ Sa reciclam ingenios pentru un brad frumos”

Locație: Atelierele de creație meșteșugărești

15-17: broderie: confecţionat ornamente de brad brodate – Kövér Annamária, atelier artă decorativă – Mihaela Tătulescu şi Radu Tîrnovean.

17-19: turtă dulce: decorat ornamente de brad din turta dulce– Szénási Ferenc, împâslire a lânii: globuri de crăciun – Biro Böske.

Marţi, 22 decemrbie

17:00 Colinde, 90 min Ansamblul Folcloric „Auşana”

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

17.00-20.00 Asociatia Manus Pulchrae  Felicitări cu tehnica quilling.

18.00-20.00- Prietenii Veseliei  Atelier de creativitate “Scrisoare pentru Mos Craciun”

Locație: Atelierele de creație meșteșugărești

15-17: turtă dulce: decorat ornamente de brad din turta dulce– Szénási Ferenc, atelier artă decorativă – Mihaela Tătulescu şi Radu Tîrnovean.

17-19: aranjamente florale de crăciun – Sabău Marius, împâslire a lânii: globuri de crăciun – Biro Böske.

Miercuri, 23 decembrie

17:00 Colinde Ansamblul Folcloric Lioara, al Şcolii de Arte Francisc Hubic, Ioana Urs, Marius Ciprian Pop

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

17.00-20.00 Asociatia Manus Pulchrae  Tehnica decupaj – ornament de pom din glob polistiren.

18.00-20.00- Prietenii Veseliei  Atelier de creativitate “ O brad frumos”

Locație: Atelierele de creație meșteșugărești

15-17: turtă dulce: decorat ornamente de brad din turta dulce– Szénási Ferenc, împâslire a lânii: globuri de crăciun – Biro Böske.

Joi, 24 decembrie

13:00 Colinde, 45 min Grupul Vivere

Sâmbătă, 26 dececembrie

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

11.00-13.00- Prietenii Veseliei  Atelier de creativitate “ Decoratiuni de iarna”

Duminică, 27 dececembrie

Locație: Atelierul lui Moș Crăciun

14.00 – 18.00Asociatia Manus Pulchrae  Ornamente din hârtie cauciucată.

17.00-20.00 – Prietenii Veseliei  Atelier de creativitate “ Povestea globului de Craciun”



3Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase

versiunea HTML a comentariilor