PSG elimină cu graţie Rapidul

FRANŢA – Panathinaikos a inceput bine meciul cu PSG, la capatul caruia Rapidul spera la calificarea in primavara europeana printr-un egal sau o victorie a grecilor. Bataiosi la inceput, elevii lui Munoz au terminat prima repriza condusi cu 1-0 si au transat partida la inceputul partii secunde, cand au primit rapid trei goluri.

Dupa un inceput anost de partida, in care fazele de poarta au lipsit cu desavarsire, jocul s-a animat in minutul 16, cand grecii au iesit periculos pe contraatac prin Teodoridis.

Parizienii nu au stat mult pe ganduri si au replicat prin ivorianul Kalou, acesta sutand in bara portii lui Edebe.

In continuare, formatia elena a parut ca a venit la Paris sa obtina un rezultat pozitiv, Papadopuolos incercandu-i forma lui Landreau cu un sut puternic din lovitura libera (21).

Visul Rapidului de a merge mai departe s-a naruit in minutul 29, cand portarul Edebe le-a facut gazdelor cadou un gol, scapand balonul din maini, la un sut al portughezului Pauleta.

Primirea golului a dus la o metamorfoza a echipei lui Victor Munoz, elenii ajungand din ce in ce mai rar in preajma portii lui Landreau.

Pauza nu le-a priit deloc grecilor si dupa reluarea jocului, PSG a calcat practic in picioare o defensiva elena, care i-a asteptat si asa in genunchi pe franezi.

In primele secunde ale partii secunde, parizienii executa rapid o lovitura libera si Pauleta il invinge pe Edebe, cu un sut plasat din interiorul suprafetei de pedeapsa.

Sase minute mai tarziu Hellebuyck a centrat de pe stanga si Kalou a pus capul pentru 3-0, profitand de o totala lipsa de marcaj a fundasilor eleni.

Dupa alte doua minute, acelasi Kalou si-a trecut in cont dubla, reluand in poarta o noua centarare venita de pe stanga, la o faza la care trei fundasi greci l-au urmarit admirativ pe ivorian cum urca scorul la 4-0.

Pana la final ambele echipe s-au multumit cu acest rezultat, desi grecii nu s-ar fi suparat daca se termina 5-0 sau 6-1, pentru ca Salginpidis a ratat o buna ocazie pentru eleni in ultimele minute de joc.