PSV, in sferturi dupa penalty-uri

PSV Eindhoven s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei UEFA dupa ce a trecut de Tottenham Hotspur la loviturile de pedeapsa. Elevii lui Juande Ramos au invins in timpul regulamentar cu 1-0, dar s-au vazut infranti la penalty-uri.

Dupa ce a fost infranta in meciul tur, Tottenham a luat cu asalt partida de pe Philips Stadion inca din primele minute si a atacat intens poarta lui Heurelho Gomes, PSV abordand in schimb o tactica la asteptare in prima repriza, posesia inregistrata la pauza fiind una categoriga, 58% pentru oaspeti.

Intrat la pauza, Darren Bent putea marca in minutul 48 cand a ratat incredibil, iar din acel moment PSV a decis ca este momentul sa joace si fotbal, deoarece golul plutea in aer. Asadar, Danny Koevermans si Ibrahim Afellay au fost oamenii lui PSV care s-au aflat aproape de un gol decisiv.

La cealalta poarta, Tottenham a continuat sa preseze, a ratat cateva ocazii prin Darren Bent si Robbie Keane, insa in cele din urma golul a venit de la un Dimitar Berbatov destul de sters pana in acel moment. Atacantul bulgar a reluat imparabil de la marginea careului din centrarea lui Pascal Chimbonda si a dus meciul in prelungiri, unde nici una dintre cele doua combatante nu a reusit sa inscrie, desi ambele si-au creat ocazii.

La loviturile de pedeapsa, Lazovic a ratat pentru gazde, insa a fost salvat de Gomes care a aparat un penalty decisiv. PSV Eindhoven s-a calificat in cele din urma in sferturile de finala dupa ce Chimbonda a trimis pe langa poarta.

PSV: Gomes – Kromkamp, Marcellis, Salcido, Alcides – Simons, Farfan, Mendez, Culina – Afellay (Dzsudzsak ’82), Koevermans (Lazovic ’72)
Antrenor: Sef Vergoossen

Tottenham: Robinson – Chimbonda, Woodgate, King (Lennon ’62), Lee (Bent ’46) – Huddlestone, Jenas, Zokora, Malbranque – Berbatov, Keane (O’Hara ’86)
Antrenor: Juande Ramos