Punct câştigat „in extremis”

BUCURESTI - CSM Leonardo a reuşit joi o remiză în cel de-al doilea meci cu Steaua, scor 7-7, după o partidă de infarct. Poloiştii orădeni şi-au dorit revanşa după eşecul din prima întâlnire şi au abordat meciul cu multă atenţie.

Steaua a deschis scorul prin B. Matei, dar excelentul Monostori a egalat, pentru ca A. Creţu să aducă Oradea în avantaj, scor 1-2. Primul sfert s-a încheiat cu scorul de 2-3, ambele formaţii marcând încă o dată, prin Buşilă, respectiv acelaşi Monostori. Inepuizabilul jucător maghiar înscrie din nou în sfertul secund pentru CSM Leonardo, scor 2-4, dar Buşilă marchează pentru 3-4, scor cu care s-a intrat la pauză. Pauza n-a fost un sfetnic bun pentru orădeni, Steaua restabilind egalitatea după sfertul trei, scor 5-5, după golurile lui Buşilă şi Muşat, respectiv Kádár. Diaconu a mai marcat o dată pentru CSM Leonardo, dar golul a fost anulat după o decizie discutabilă a arbitrilor.

Final incandescent

Ultimul sfert a fost dramatic. Tarnoveţchi aduce conducerea pentru echipa noastră, scor 5-6, dar Steaua egalează prin G. Georgescu şi trece pentru prima oară în avantaj, scor 7-6, prin golul lui Negrean. Finalul a fost extrem de tensionat. Oaspeţii nu reuşesc să marcheze şi Steaua are posesia când mai erau 40 de secunde. Kádár izbuteşte însă să câştige mingea în ultima secundă de joc şi înscrie un gol superb, printr-un şut de la mare distanţă, suprinzându-l pe portarul naţionalei, Nenciu. Golul este validat după multe discuţii şi meciul se încheie la egalitate, scor 7-7.

Antrenorul Cornel Gordan a contestat cu vehemenţă după meci prestaţia arbitrului Radu Matache. „Matache ne-a dezavantajat la majoritatea fazelor. De asemenea, ni s-a anulat un gol perfect valabil, marcat de Diaconu. Dacă se va continua cu asemenea maniere de arbitraj, ne vom gândi să nu ne mai prezentăm la meciuri. Arbitrul Matache a fost recuzat de trei sezoane de clubul nostru, dar federaţia n-a ţinut cont de acest lucru”, a spus Cornel Gordan.

Bazinul Floreasca. Spectatori: circa 300

Steaua – CSM Leonardo 7-7 (2-3, 1-1, 2-1, 2-2)

Steaua: Nenciu, Drăguşin – portari; Giuclea, B. Matei 1, Stancu, Gospodinov, Buşilă 3, Negrean 1, Cristescu, Chioveanu, G. Georgescu 1, Muşat 1, Ghiban. Antrenori: Vlad Hagiu, Gelu Lisac

CSM Leonardo: Barát, D. Creţu – portari; Samuilă, Baidoc, Diaconu, B. Câmpianu, Popoviciu, Tarnoveţchi 1, Zentai, A. Creţu 1, Monostori 3, Kádár 2, Mălai. Antrenor: Cornel Gordan

Arbitri: Radu Matache (Bucureşti), Mircea Mischian (Cluj-Napoca)