Punct smuls pe ultima suta de metri, de CSU Politehnica, in deplasarea de la Resita

De M. Hoster
CSU Politehnica Timişoara nu a reuşit să-i învingă pe handbaliştii de la Reşiţa
CSU Politehnica Timişoara nu a reuşit să învingă, în premieră, în deplasare handbaliştii de la Reşiţa, dar după partida de luni seara se poate lăuda cel puţin cu un egal. Am fi răi dacă nu am spune, un egal nesperat, după ce reşiţenii au reuşit pe final de meci două goluri în inferioritate de doi jucători şi au ratat un şapte metri la ultima fază a partidei.

Partida a fost chiar frumoasă, plină de dramatism mai ales pfinal. Timişoara a obţinut un punct nesperat, după ce Reşita avea la dispoziţie în ultimul minut de joc toate atuurile pentru a-şi asigura victoria. De această dată norocul a fost al Timişoarei şi echipa lui Czari a reuşit să egaleze chiar dacă avea doi oameni în minus. La ultima fază a partidei Reşiţa a beneficiat de o lovitură de la şapte metri, dar Milan Djuricin a reuşit să apere.

Gazdele au dominat aproape continuu prima jumătate a partidei. Vedeta serii au fost cei doi portari, cel de la gazde în prima repriză. El a scos tot ce se putea, jumătate din mingile trimise spre poarta sa fiind oprite. La pauză a fost 14 – 11 şi părea destul de sigur drumul spre o victorie a gazdelor.

Apărarea oaspeţilor s-a “luminat” în cea de a doua parte, “lanternă” fiind Ioan Tcaciuc, apărătorul adus de urgenţă la Timişoara. El a debutat pentru Poli şi a făcut-o foarte bine. În minutul 46 a venit şi egalarea, la 16, iar Timişoara a trecut în avantaj ulterior. Politehnica a reuşit să ia gog, total inexplicabil, chiar şi când avea avantaj de doi jucători în teren. Fie lipsa de concentrare, fie siguranţa prea multă au dăunat semnificativ jocului prestat.

În ultimele două minute s-a scris istoria acestui joc, extrem de disputat. Tcaciuc a fost eliminat, iar Irimescu a adus avantajul de un gol pentru Reşiţa. Golul gazdelor a adus şi o a doua eliminare pentru Timişoara. În aceste condiţii elevii lui Gligore Czari au reuşit să egaleze, prin Grasu, la 24. Speranţele timişorenilor (aproape) s-au năruit, cu câteva secunde înainte de final. Reşiţa a beneficiat de un şapte metri, dar Milan Djurcin a reuşit să scoată şutul lui Petrea de la Reşiţa. Punctele au fost împărţite frăţeşte şi Politehnica se întoarce de la Reşiţa cu un punct.