Puncte împărţite în derby-ul bihorean

SALONTA - CF Liberty şi FC Bihor şi-au împărţit frăţeşte punctele, scor 2-2 (0-1) dar pe teren jucătorii celor două formaţii nu s-au menajat deloc. A rezultat o luptă frumoasă şi un joc mult mai spectaculoas decât în precedentele întâlniri.

Selymes a încercat să-l surprindă pe Silaghi, operând cinci modificări în primul unsprezece, faţă de partida cu FC Argeş. Pe un teren îmbibat cu apă şi pe o ploaie care nu a contenit, gazdele au construit greu. Din nimic şi-au creat prima ocazie, dar Bud a şutat imprecise de la 14 metri (4). Imediat, Ţârcă l-a încercat cu un şut de la 22 de metri pe Bak, tânărul portar reuşind să respingă în corner. La poarta cealaltă, Lipitor a avut şi el emoţii, şutul lui Bud, din colţul careului de 16 metri, întrebuinţându-l serios. FC Bihor a reuşit să marcheze în minutul 29. Ayza a recuperat o minge la centrul terenului, a pătruns spre poartă şi l-a servit pe R. Radu, liber la şase metri, care a trimis în plasa de sus a porţii.

Condus, Selymes a schimbat imediat, trimiţându-l în luptă pe masivul Bajner, în locul lui Birtalan, iar atacantul nou intrat a ratat şutul din şase metri (39). Liberty a reintrat în joc în al doilea minut al părţii secunde, când Bud a obţinut uşor o lovitură liberă de la 20 de metri, iar Iambor a trimis peste zid, lângă bară, făcând inutil plonjonul lui Lipitor.

Salonta s-a bucurat doar şase minute, pentru că cvasidebutanul Bak a încercat să-l copieze pe Hirschfeld. Radu a şutat înşelător din lovitură liberă de la 30 de metri, lateral, portarul a respins în transversală, mingea a căzut în zona liniei porţii şi Ambruş a scuturat plasa (1-2).

Silaghi a încercat să-şi securizeze avantajul, trimiţându-i pe teren pe Muscă şi A. Achim, doi jucători cu profil defensiv. Selymes le-a ordonat jucătorilor să forţeze egalarea. Lipitor s-a remarcat la şuturile lui Ianc (56), Iambor (59) şi Florean (69), dar a fost învins tot dintr-o fază fixă. Iambor a executat un corner, iar fundaşul Lipă, nemarcat, a trimis în plasă din apropiere.

Golul le-a dat aripi gazdelor, care s-au aruncat în atac. Mingile l-au căutat pe Bajner (17 ani), care la cei 1,93 metri ai săi l-a exasperat pe Selymes. În minutul 86, a reluat cu capul de la opt metri şi Lipitor a reuşit să prindă. Cu un minut înainte de final, internaţionalul de juniori maghiar a avut golul victoriei în vârful bocancului, dar, singur, la 11 metri, a şutat pe centrul porţii şi Lipi a reţinut.

DECLARAŢII
Gheorghe Silaghi (antrenor FC Bihor): “Rezultatul este echitabil. Am condus de două ori, dar am fost egalaţi de fiecare dată din faze fixe. Păcat că nu am reuşit să luăm trei puncte. Nu am ce să le reproşez băieţilor, au dat tot ce au putut din ei. Arbitrilor le doresc multă sănătate şi mult noroc, şi aşa cum ne-au dorit ei bine, le doresc şi eu”

Tibor Selymes (antrenor CF Liberty): “Nu pot fi mulţumit când pierdem puncte acasă. Am luat două goluri pe greşelile noastre. După o primă repriză mai slabă, în partea a doua am jucat mult mai bine şi mă pot declara mulţumit de felul cum au jucat copii mei. La golul doi nu ştiu ce s-a întâmplat cu Bak. Lipsa de experienţă şi-a spus cuvântul, deoarece el a jucat până acum doar în Divizia D”
CF Liberty – FC Bihor 2-2 (0-1)
Stadion Liberty. Teren moale. Spectatori: 400
Au marcat: Iambor ’47, Lipă ’82 / R. Radu ’29, Ambruş ’53
Liberty: Bak – A. Florean, Ibric, Lipă, Tegzeş – Sorian (’46 Ianc), Mândru, Kodobocz (’75 P. Petrescu), Iambor – Birtalan (’36 Bajner), Cr. Bud. Antrenor: Tibor Selymes

FC Bihor: Lipitor – Fl. Ţârcă (’60 D. Muscă), D. Ambruş, Gongolea, Lorincz – Mihu, Ayza (’60 A. Achim), Săndulescu – R. Radu, V. Florea (’73 R. Ardelean), Andor. Antrenor: Gheorghe Silaghi.
Remarcaţii meciului: Iambor, A. Florean / R. Radu, Ambruş
Cartonaşe galbene: Cr. Bud ’38, Ianc ’48 / Ţârcă ’19
Arbitri: Mihai Ene (Bucureşti) – Daniel Demetrescu (Rm. Vâlcea), Costin Florescu (Huedin)

Observator FRF: Dorin Naste (Târgu Mureş)