Quasar crede în salvare

Deva – Desigur că puţini au fost cei care, înaintea meciului de duminică, de la Bucureşti, cu Metropolis, credeau că astăzi vor gândi altfel despre viitorul echipei de futsal Quasar Deva. Spunem acest lucru, întrucât, până la acest moment, devenii aveau doar două victorii din 13 partide.

Adunaseră aşadar şase puncte, cu două mai mult decât cei de la Metropolis, ultima în clasament. Mai mult, se aflau pe penultimul loc, deci partida era foarte importantă în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Se pare însă că devenii sunt mai buni decât cei de la Metropolis, ei câştigând meciul cu scorul de 4-3. Iar acum speranţele încep să renască.

„Scorul este chiar prea strâns faţă de ce s-a întâmplat în teren. În cea mai mare parte am controlat jocul şi am condus tot timpul pe tabela de marcaj. De fapt nu s-a pus nici un moment problema de partea cui va fi victoria” – ne-a declarat tânărul antrenor al devenilor, Marius Sîrbu.

Fotbaliştii de la Quasar au deschis scorul în minutul 10, pentru ca trei minute mai târziu să conducă cu 2-0. Prima parte a jocului se va încheia cu scorul de 2-1 în favoarea oaspeţilor. În minutul 30 devenii conduceau cu scorul de 4-1 şi se întrevedea o victorie facilă. Nu a fost chiar aşa, gazdele revenind şi marcând încă de două ori până la sfârşitul meciului.

Aşadar, o victorie foarte importantă, cu bătaie lungă şi cu speranţe.