Rapid, egal in ultimele secunde

Rapid Bucureşti a evitat înfrângerea în faţa formaţiei FC Argeş Piteşti în minutele de prelungire ale meciului de la Mioveni, terminat la egalitate, 1-1, duminică, în etapa a 17-a a Diviziei A.

Elevii lui Sorin Cârţu au deschi scorul în min. 12, prin Costescu şi au preferat să se apere, în timp, ce rapidiştii şi-au văzut răsplătite eforturile ofensive în prelungirile meciului, când Viorel Moldovan a marcat primul său gol pentru echipa din Giuleşti (90+2), sfertfinalistă a Cupei UEFA.

Rapid a practicat un joc mediocru impotriva Argesului. Defensiva giulesteana a fost depasita de multe ori, mijlocasii s-au pierdut in ‘panza’ intinsa de antrenorul Sorin Cartu, iar atacantii au avut putine oportunitati de a ameninta poarta.

Rapidistii sunt cu gandul la Cupa UEFA, iar oboseala fizica si psihica de la Hamburg a contat decisiv in aspectul partidei cu FC Arges. In minutul 76, Daniel Niculae a ratat ocazia meciului si n-a gasit de cuviinta decat sa cerseasca, in genunchi, un penalty!

“Am trecut pe lângă victorie. Ne-a copleşit situaţia şi pe final am jucat slab. Probabil că suntem sortiţi să rămânem o echipă mică. Sunt jucători care au evoluat copleşiţi de miza întâlnirii. Schimbările efectuate de Răzvan Lucescu la pauză au decis acest rezultat”, a afirmat Cârţu.

Razvan Lucesscu a declarat ca “sunt mulţumit şi cu acest rezultat. Cum în alte meciuri am avut noroc, astăzi am avut ghinion. Am avut patru ocazii mari de gol, în timp ce Argeşul nu ştiu dacă a avut un şut pe poartă în afară de gol. Intrăm neconcentraţi în joc, primim gol şi ne este greu să revenim”.

Daniel Niculae a afirmat ca “am venit hotărâţi să luăm trei puncte. Am jucat mai bine ca FC Argeş, chiar dacă am egalat abia în prelungiri”.

La Petroşani, Jiul a produs surpriza etapei, spulberând pe CFR Cluj cu scorul de 5-1, un meci pe care ardelenii l-au terminat în genunchi, cu doi jucători eliminaţi.

Este demn de consemnat că aceasta a fost prima victorie pentru “mineri” pe teren propriu, după cele obţinute în deplasare, cu FC Vaslui şi FCM Bacău.