Rapid invinge convingator

Rapid a trecut cu 4-0 de UTA, duminica seara, in etapa 22 a Ligii 1. Dupa o prima repriza fara gol, in partea secunda le-a iesit totul elevilor lui Razvan Lucescu. O victorie clara, iar Rapidul se afla pe locul doi in campionat, le egalitate de puncte cu CFR Cluj. Steaua cade pe 4.

UTA a inceput meciul in forta, dar apoi s-a stins. Stojanovic l-a driblat pe Daniel Coman si a fost la un pas de gol. Sapunaru a respins din fata portii goale impiedicand cel mai rapid gol al etapei. A fost unica ocazie a celor de la UTA in acest meci.

Rapid s-a instalat apoi la conducerea jocului si a dominat. Ganea a incercat doua patrunderi in careu, fara rezultat, Viorel Moldovan a cersit un penalty, fara succes.

Sapunaru a avut si el doua ocazii mari de gol. Au fost doua suturi aproape identice, din coltul careului mic, pe partea stanga. Ambele executii l-au gasit la post pe portarul Tudor.

Maftei a semnat cea mai mare sansa de gol a primei reprize. Un sut frumos, din voleu, care a lovit sec bara.

Mazilu a avut sansa de a finaliza o frumoasa actiune de atac dusa de Moldovan si Ganea, insa sutul sau a fost deviat in corner de apararea celor de la UTA.

Repriza a doua a inceput cu aceeasi dominare a Rapidului, iar golul a cazut inevitabil. Maftei nu a mai tintit de aceasta data bara, ci a plonjat la capatul unui corner si a trimis in poarta, cu capul.

Frumoasa reusita a jucatorului rapidist, o executie incercata sambata seara si de Steaua, fara succes, in disperarea de final de a marca golul victoriei la Farul
De aici, totul a inceput sa mearga Rapidului.

A urma golul de 2-0 al lui Mazilu, in ciuda opozitiei lui Mihut.
Ganea a inscris in minutul 60 pentru 3-0, insa reusita sa a fost anulata eronat pentru offside. Si-a luat revansa Perja, care a inscris doua minute mai tarziu corectand greseala arbitrilor.

Rapidul a continuat sa domine, iar in minutul 78 Maldarasanu a trecut de adversari si portar pentru a stabili scorul final 4-0.

Rapidul urca pe locul secund in Liga 1, cel care asigura sezonul viitor prezenta in Liga Campionilor.